Lębork i Nowa Wieś Lęborska poza programem rządowym "100 Obwodnic"
Reklama

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało dziś wykaz wybranych 100 obwodnic. Obiecał je podczas expose 19 listopada 2019 roku premier RP Mateusz Morawiecki. Kilka tygodni temu lokalni samorządowcy złożyli wspólny wniosek o umieszczenie tzw. „Obwodnicy Wschodniej” Lęborka w ciągu drogi wojewódzkiej 214 w rządowym programie.

Objął on jednak tylko obwodnice w ciągu dróg krajowych. W Województwie Pomorskim obwodnicy powstaną w 5 miejscach: Sztumie, Starogardzie Gdańskim, Słupsku – Kobylnicy, Człuchowie i Brzezie.

„Obwodnica Wschodnia” Lęborka i Nowej Wsi Lęborskiej posiada projekt budowlany i wydaną 24 lipca 2017 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska z Gdańska decyzję środowiskową. Problemem oczywiście są pieniądze. Urząd Marszałkowski do którego należy droga wojewódzka 214 lęborsko-nowowiejską inwestycję odłożył głęboko na półkę. Droga wojewódzka nr 214 stanowi część kaszubskiego korytarza transportowego. Obecnie przebiega ona przez centrum Lęborka (Krzywoustego – Zwycięstwa – Aleja Niepodległości – Kossaka) i nie zapewnia użytkownikom odpowiedniego komfortu podróży, a przede wszystkim czasu przejazdu. Z uwagi na zwartą, miejską zabudowę projektanci stwierdzili, że nie ma możliwości zaprojektowania nowoczesnej infrastruktury drogowej w istniejącym śladzie drogi, dostosowanej do zwiększającego się z każdym rokiem ruchu, a także do obowiązujących warunków technicznych przewidzianych dla tej klasy drogi. Dlatego zaprojektowano alternatywny przebieg w standardzie 7-metrowej, jednopasmowej drogi z poboczami omijającej centrum miasta.

Warto przypomnieć tu trudne uwarunkowania ruchu pojazdów w mieście na kierunkach północ-południe ze względu na linie kolejową. Na terenie Lęborka tory linii Starogard – Gdańsk możemy przekraczać tylko pod wiaduktem Krzywoustego/Zwycięstwa i Słupska/Wojska Polskiego. Trzeci przejazd jest w Mostach. Taki układ komunikacyjny powoduje kumulacje całego ruchu w wąskich gardłach, co powoduje korki. Wzmagają się one w okresie wakacyjnym. Nie bez znaczenia są centra handlowe (Kaufland/Lidl), Mc Donald i nowo budowane centrum przy ul. Krzywoustego, które wymagają przekroczenia torów przez większość mieszkańców.

Obwodnica Wschodnia przebiegać będzie tzw. wariantem czerwonym o długości 9 km i 910 metrów.

Obwodnica swój początek od strony południowej rozpocznie w miejscowości Rybki przechodząc w ograniczonym zakresie przez ogródki działkowe na Drętowie. Następnie przecina rzekę Okalicę i ulicę Kaszubską na samych krańcach Lęborka za cmentarzem. Dalej terenami leśnymi przechodzi przez nieczynną linię kolejową Lębork-Kartuzy w kierunku dzielnicy Lębork-Wschód. Projektując obwodnicę drogi 214 uwzględnione zostało jej wpięcie do drogi ekspresowej S6. Brak S6 może utrudnić budowę i być może wymagać będzie dodatkowych nakładów. Gdyby Obwodnica Wschodnia została wybudowana przed ekspresówką nie będzie z niej połączenia/zjazdu. Powstanie on dopiero po wybudowaniu S6. Obwodnica Wschodnia zbliży się Specjalnej Strefy Ekonomicznej i „dotknie” jej południowo-wschodniego fragmentu u zbiegu ulic Wileńskiej i Granicznej. Potem przekroczy wiaduktem obwodnicę drogi krajowej nr 6 pomiędzy bazą PKS-u a ogródkami działkowymi w Mostach. Wiaduktem przekroczy linie kolejową Stargard-Gdańsk i podmokłym terenem dojdzie do rzeki Łeby i ulicy Gdańskiej, którą przekroczy estakadą ok. 200 metrów od istniejącego dziś mostu w Mostach. Dalej przetnie szutrową ulicę Wiejską i skieruje się na pagórkowaty teren przy żwirowni na końcu ulicy Polnej i dalej przez ulicę Kębłowską dojdzie do Nowej Wsi gdzie za tzw. POM-em i Osiedlem na Stoku połączy się z obecną drogą 214 do Łeby. Na terenie Lęborka powstaną skrzyżowania nowej obwodnicy z Kaszubską i Gdańską oraz z dzielnicą Lębork-Wschód.

Poprzedni artykułElektromobilna rewolucja na terenie Powiatu Lęborskiego?
Następny artykułMamy wreszcie w Lęborku łabędzia! Młody osobnik pojawił się na stawie Morskie Oko