Ministerstwo Infrastruktury opublikowało dziś wykaz wybranych 100 obwodnic. Obiecał je podczas expose 19 listopada 2019 roku premier RP Mateusz Morawiecki. Kilka tygodni temu lokalni samorządowcy złożyli wspólny wniosek o umieszczenie tzw. „Obwodnicy Wschodniej” Lęborka w ciągu drogi wojewódzkiej 214 w rządowym programie.
Objął on jednak tylko obwodnice w ciągu dróg krajowych. W Województwie Pomorskim obwodnicy powstaną w 5 miejscach: Sztumie, Starogardzie Gdańskim, Słupsku – Kobylnicy, Człuchowie i Brzezie.
„Obwodnica Wschodnia” Lęborka i Nowej Wsi Lęborskiej posiada projekt budowlany i wydaną 24 lipca 2017 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska z Gdańska decyzję środowiskową. Problemem oczywiście są pieniądze. Urząd Marszałkowski do którego należy droga wojewódzka 214 lęborsko-nowowiejską inwestycję odłożył głęboko na półkę. Droga wojewódzka nr 214 stanowi część kaszubskiego korytarza transportowego. Obecnie przebiega ona przez centrum Lęborka (Krzywoustego – Zwycięstwa – Aleja Niepodległości – Kossaka) i nie zapewnia użytkownikom odpowiedniego komfortu podróży, a przede wszystkim czasu przejazdu. Z uwagi na zwartą, miejską zabudowę projektanci stwierdzili, że nie ma możliwości zaprojektowania nowoczesnej infrastruktury drogowej w istniejącym śladzie drogi, dostosowanej do zwiększającego się z każdym rokiem ruchu, a także do obowiązujących warunków technicznych przewidzianych dla tej klasy drogi. Dlatego zaprojektowano alternatywny przebieg w standardzie 7-metrowej, jednopasmowej drogi z poboczami omijającej centrum miasta.
Warto przypomnieć tu trudne uwarunkowania ruchu pojazdów w mieście na kierunkach północ-południe ze względu na linie kolejową. Na terenie Lęborka tory linii Starogard – Gdańsk możemy przekraczać tylko pod wiaduktem Krzywoustego/Zwycięstwa i Słupska/Wojska Polskiego. Trzeci przejazd jest w Mostach. Taki układ komunikacyjny powoduje kumulacje całego ruchu w wąskich gardłach, co powoduje korki. Wzmagają się one w okresie wakacyjnym. Nie bez znaczenia są centra handlowe (Kaufland/Lidl), Mc Donald i nowo budowane centrum przy ul. Krzywoustego, które wymagają przekroczenia torów przez większość mieszkańców.
Obwodnica Wschodnia przebiegać będzie tzw. wariantem czerwonym o długości 9 km i 910 metrów.
Obwodnica swój początek od strony południowej rozpocznie w miejscowości Rybki przechodząc w ograniczonym zakresie przez ogródki działkowe na Drętowie. Następnie przecina rzekę Okalicę i ulicę Kaszubską na samych krańcach Lęborka za cmentarzem. Dalej terenami leśnymi przechodzi przez nieczynną linię kolejową Lębork-Kartuzy w kierunku dzielnicy Lębork-Wschód. Projektując obwodnicę drogi 214 uwzględnione zostało jej wpięcie do drogi ekspresowej S6. Brak S6 może utrudnić budowę i być może wymagać będzie dodatkowych nakładów. Gdyby Obwodnica Wschodnia została wybudowana przed ekspresówką nie będzie z niej połączenia/zjazdu. Powstanie on dopiero po wybudowaniu S6. Obwodnica Wschodnia zbliży się Specjalnej Strefy Ekonomicznej i „dotknie” jej południowo-wschodniego fragmentu u zbiegu ulic Wileńskiej i Granicznej. Potem przekroczy wiaduktem obwodnicę drogi krajowej nr 6 pomiędzy bazą PKS-u a ogródkami działkowymi w Mostach. Wiaduktem przekroczy linie kolejową Stargard-Gdańsk i podmokłym terenem dojdzie do rzeki Łeby i ulicy Gdańskiej, którą przekroczy estakadą ok. 200 metrów od istniejącego dziś mostu w Mostach. Dalej przetnie szutrową ulicę Wiejską i skieruje się na pagórkowaty teren przy żwirowni na końcu ulicy Polnej i dalej przez ulicę Kębłowską dojdzie do Nowej Wsi gdzie za tzw. POM-em i Osiedlem na Stoku połączy się z obecną drogą 214 do Łeby. Na terenie Lęborka powstaną skrzyżowania nowej obwodnicy z Kaszubską i Gdańską oraz z dzielnicą Lębork-Wschód.