Reklama

Gorąca dyskusja mieszkańców w ostatnich tygodniach nt. usunięcia czołgu w Parku Chrobrego i przywrócenia w tym miejscu altany wymaga uporządkowania wiedzy co stało tam wcześniej.

Jeżeli ktoś szuka pozostałości po Pomniku Poległych w I Wojnie Światowej w Parku Chrobrego to podpowiadamy gdzie szukać kilku elementów z odsłoniętego w 1928 roku pomnika. 

„Nowa władza” stawiająca w 1968 roku w miejscu zburzonej chwilę wcześniej historycznej budowli czołg IS-2 wykorzystała do tego celu cokół i schody z bocznymi elementami z granitu. Można to doskonale zobaczyć na zdjęciach.

Co w parku stało wcześniej?

Z inicjatywą wybudowania POMNIKA POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ OBYWATELI LĘBORKA wyszli w latach 20-tych XX wieku kombatanci z tzw. Czarnych Huzarów. Pomysł wybudowania prostego obelisku z płytą z czasem rozrósł się dużej i spektakularnej budowy na którą złożyli się mieszkańcy wpłacając na specjalny fundusz. Projekty budowli spływały z całych Niemiec, wybrano projekt inspektora podatkowego Pahnke. Pomnik miał kształt podobny do altany. Mieszkańcy nazywali go Walhallą w znaczeniu siedziby Odyna. Wyglądem i ideą nawiązywał do sagi o Odynie – Bogu Wojny.

Wysoki na 12 metrów pomnik zbudowany był z potężnych granitowych prostopadłościanów zwieńczonych orłem – symbolem niemieckości na fundamencie o szerokości ok. 11 metrów. Centrum stanowił wykonany z granitu sarkofag oraz ozdobny stalowy hełm z mieczami – symbol rycerskości i 8 krzyży (Eisernes Kreuz). Na sarkofagu widniała inskrypcja: „Uczyniliśmy to dla Was”. Wokół wznosiło się osiem połączonych łańcuchem z kutego żelaza filarów. Wejście przyozdobione było kotwicą i ognistym mieczem symbolizującym niemieckie prawo istnienia. Fryz monumentu zwieńczony był szeroką wstęgą, na niej złote litery tworzące napis: „Z wdzięcznością składa cześć swym poległym bohaterom wojny światowej 1914-1918 miasto rodzinne Lębork”. Całość stała na cokole o wysokości 1,5 metra. Do wnętrza świątyni szło się schodami w górę. Platforma wyłożona była białym marmurem.

Odsłonięcie i poświecenie pomnika w sierpniu 1928 (10 lat po wojnie) było wielkim wydarzeniem z udziałem 3-4 tysięcy mieszkańców.

Po II wojnie światowej pozbawiony krzyży, orła i innych elementów stał aż do roku 1968. Potem altanę zastąpił czołg.

Poprzedni artykuł„Kultowe miejsca Lęborka” to nowy projekt realizowany przez lęborską bibliotekę
Następny artykułKlasy wojskowe z lęborskich szkół szkolą się na wojskowych obiektach