Reklama

Radny Zbigniew Rudyk wciąż zaskakuje. Najnowszym pomysłem miejskiego rajcy jest zagospodarowanie na cele turystyczne i obronne sieci rzekomych tuneli pod centrum Lęborka. Historycy łapią się za głowę. Sezon ogórkowy można uznać za otwarty.

„Jako radny naszego miasta wiem iż w Lęborku są wspaniałe podziemia – tunele, i przechodzą od Urzędu Miejskiego do obecnego sądu na ulicy Przyzamcze oraz do kościoła św. Jakuba Ap.” – rozpoczyna oficjalną interpelację do burmistrza radny, prosząc o ujawnienie przez Witolda Namyślaka w mediach planów ukrytych pod ziemią tuneli. Oprócz atrakcji turystycznej podziemia miałyby pełnić w niepewnych czasach także funkcję schronów.   

Rozwinięciem pomysłu Zbigniewa Rudyka byłoby przeniesienie siedziby sądu i prokuratury z zamku do filii SP4, tzw. „małej czwórki” przy pl. Kopernika.

Legendy o podziemnych tunelach ma praktycznie każde miasto i najczęściej nie mają one pokrycia w faktach. Żadne opracowania historyczne dotyczące Lęborka nie wspominają o tunelach, nie zostały one też nigdy odkryte. O ile można spekulować o połączeniu tunelem średniowiecznego zamku i kościoła to budynek ratusza wybudowano znacznie później, w roku 1900 gdy znaczenie obronne zamku i kościoła było żadne.

Zbigniew Rudyk nie przedstawił żadnych dowodów na obecność tunelów pod Lęborkiem, odesłał nas do lokalnych historyków i przewodników PTTK, którzy nie potwierdzają ich obecności pod miastem.     

Interpelacja Zbigniewa Rudyka (pisownia oryginalna):

„Szanowny Panie Burmistrzu, jako radny naszego miasta wiem iż w Lęborku są wspaniałe podziemia –  tunele, i przechodzą od Urzędu Miejskiego do obecnego sądu na ulicy Przyzamcze oraz do kościoła św. Jakuba Ap. Dlatego pragnę Panu zasugerować aby obecny sąd przenieść z ul. Przyzamcze w inne miejsce np. obok obecnego sądu przy Placu Kopernika do obecnie mieszczącej się tam filii szkoły nr 4.

Mielibyśmy dwa sądy obok siebie a Zamek Krzyżacki, w którym obecnie mieści się sąd udostępnić dla wczasowiczów i zwiedzających, którzy szukają ciekawych miejsc w naszym mieście a tu mieliby chyba najbardziej ciekawe miejsce do zwiedzania bo aż Zamek Krzyżacki mający wspaniałą historię i jest sam w sobie zabytkiem. Jeśli nie jest to objęte tajemnicą to proszę o przedstawienie w mediach regionalnych planów korytarzy tuneli. Można byłoby poprosić mieszkańców o ich zdanie na ten temat, zrobić np. konsultacje społeczne. Nasi mieszkańcy bardzo często podpowiadają Panu jako Burmistrzowi i nam radnym jak widzą przyszłość i rozwój naszego miasta.

Mając na uwadze obecną sytuację międzynarodową a zwłaszcza wojnę na Ukrainie może jest potrzeba pomyśleć o schronach tak jak to się dzieje w wielu miastach Polski. W razie (niedaj Bóg) wojny mieszkańcy naszego miasta przynajmniej w części mieliby się gdzie schronić. Zdaję sobie sprawę że temat jest trudny ale to nie znaczy że nie można i nie trzeba nad nim się pokłonić.

Z szacunkiem dla Pana jak Burmistrza, radny Zbigniew Rudyk.”

Poprzedni artykułZbadali ziemię w pobliżu złomowca, który płonął w Lęborku
Następny artykułPaula Wrońska zdobyła brązowy medal dla Polski