Reklama

Stojący w sporym korku od strony Słupska kierowcy (tradycja w letnim sezonie), klienci McDonalda czy przechodnie ze zdziwieniem obserwowali scenę plenerowego podpisania umowy przy obwodnicy na budowę lęborskiego odcinka drogi ekspresowej S6. Datę 29 lipca 2021 roku powinniśmy zapamiętać na dłużej. Dzięki podpisanej umowie w roku 2025 mamy pojechać szeroką, dwupasmową drogą aż do Gdańska, a w drugą stronę do Słupska i dalej w kierunku Koszalina i Szczecina. Lębork zyska też południową obwodnicę

Tak wyglądało dzisiejsze podpisanie wartej grubo ponad 700 mln złotych umowy na budowę 22-kilometrowego odcinka „ekspresówki” przebiegającej przez Lębork. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki budowie drogi ekspresowej przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Wykonawcą tego odcinka będzie Budimex, wartość kontraktu to 718 mln 669 tys. 944 zł i 83 groszy. Czas realizacji 38 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

– S6 to najważniejsza trasa dla Pomorza Środkowego. Dzięki niej mieszkańcy regionu zyskają bezpieczne i komfortowe połączenie z Trójmiastem. Nowa droga to także szansa na rozwój gospodarczy i poprawę warunków dla wzrostu ruchu turystycznego – mówił przy rondzie Jana Pawła II przybyły ze stolicy wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Oprócz kontraktu na budowę drogi z Budimexem podpisano także drugą umowę na pełnienie nadzoru inwestorskiego z firmą Lafrentz Polska. Jej koszt to 11,6 mln zł. Nadzór wspomaga inwestora (Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad) w sprawnym prowadzeniu inwestycji. Jego rola polega na kontrolowaniu procesu projektowania, a następnie budowy. Po rozpoczęciu prac budowlanych, reprezentując inwestora na budowie, nadzór sprawdza i odbiera roboty budowlane, kontroluje zgodność realizacji budowy na podstawie przygotowanej dokumentacji, kontroluje rozliczenia budowy.

– Jestem szczęśliwy, że mogłem być częścią tej inicjatywy, która w sposób bezprecedensowy rozwinie Nasz region. Przede wszystkim dziękuję serdecznie Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za tak wielkie wsparcie. Wysokość środków o jakie zabiegałem okazały się wyższe niż zakładaliśmy. Tym bardziej jest mi niezmiernie miło, że mogłem być częścią tego wielkiego przedsięwzięcia – podkreślił obecny na uroczystości minister, rzecznik rządu i poseł Piotr Müller. – Mieszkańcy Lęborka, Słupska i okolic, zyskują na nowych rozwiązaniach, zwłaszcza w codziennych sytuacjach np. w drodze do pracy, szkoły lub podczas podroży nad nasz piękny Bałtyk, co mnie niezmiernie cieszy. To najważniejsza inwestycja ostatnich lat. Poprawa infrastruktury drogowej jest w Naszym regionie kwestią priorytetową. Istotna jest dla nas przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. Dodatkowo poprzez tę inwestycję nastąpi zmniejszenie korków i zwiększenie komfortu na drodze zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Nasz region potrzebuje takich projektów. Tym bardziej się cieszę, że prace nad S6 nabrały takiego tempa. To dla mnie ogromna motywacja do dalszej pracy. Warto śledzić postępy budowy S6 na stronach internetowych  GDDKiA. Jej efekty są imponujące! – dodał.

Zastępca dyrektora do spraw inwestycji gdańskiego oddziału GDDKiA Waldemar Chejmanowski zaznaczył, że dla inwestora ten odcinek „jest najważniejszy, bo zawiera obwodnicę Lęborka, najdłuższy, bo aż 22-kilometrowy i najdroższy, bo wart blisko 719 mln zł”. Z kolei Artur Popko, prezes firmy Budimex, dla której to już siódma realizacja dla gdańskiej GDDKiA, zadeklarował, że inwestycja zostanie wykonana „w dobrej jakości, terminowo”.

W województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W tym roku podpisane zostały umowy na kolejnych pięć fragmentów trasy: dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej (dwa zadania), na budowę II jezdni istniejącej obwodnicy Słupska, odcinek Skórowo – Leśnice oraz Bobrowniki – Skórowo. Razem na sześciu odcinkach w fazie projektowania jest 94,8 km nowych dróg ekspresowych (wraz z obwodnicą Żukowa klasy GP powstającą w ramach OMT). Na etapie przetargu jest odcinek S6 od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników.

W województwie zachodnio-pomorskim podpisane zostały umowy na prace budowlane przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa (pomiędzy węzłami Koszalin Wschód a Sianowem) w ciągu trasy S6. Wcześniej natrafiono tam na niekorzystne warunki gruntowe, co wymusiło wprowadzenie zmian projektowych.

W III kw. 2021 r. ruszą przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska, dla których są już sporządzone projekty budowlane.

Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r.

Poprzedni artykułOto najbardziej oblegana droga rowerowa w Lęborku
Następny artykułRusza program „Rosnąca Odporność”. Rząd proponuje dodatkowe środki dla samorządów