Koronawirus, maseczka
Reklama

W Polsce potwierdzono dotąd 5205 przypadków zakażeniach koronawirusem, z czego tylko w środę – 357. W województwie pomorskim wykryto 143 przypadki.

Na Pomorzu zmarła dziś pierwsza osoba – 79-letni mieszkaniec Gdańska. Zakażone w naszym województwie są 143 osoby. Pięć osób, w tym marszałek Mieczysław Struk, wyzdrowiało z COViD-19. W szpitalach w związku z koronawirusem jest 14 osób, 123 przebywają w izolacji domowej. W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono 307 badań koronawirusa, od początku epidemii na Pomorzu wykonano ich 4050.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych było 2425 osób w całej Polsce, wyzdrowiały 222 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 153 tys. 390 osób, a 33 tys. 273 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w środę po południu dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.

W tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób – przekazał w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że około 220 osób opuściło już szpital lub izolację domową z negatywnymi wynikami testu. Rzecznik MZ poinformował także, że w Polsce mamy ponad 300 tys. testów genetycznych, kolejne 500 tys. jest zakontraktowanych. Poprzedniej doby wykonano ok. 7 tys. testów. Szacuje się, że laboratoria mogą ich wykonywać ok. 13 tys.

Wszystkie działania ograniczające rozprzestrzenianie koronawirusa skierowane są na to, by polska służba zdrowia mogła przyjmować na bieżąco kolejnych pacjentów. Andrusiewicz podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, że w Polsce nadal jesteśmy na krzywej wzrostowej, jeśli chodzi o liczbę zarażonych. Podkreślił, że rozprzestrzeniania koronawirusa nie da się całkowicie zastopować, ale można go spowolnić przez brak kontaktów.

Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, którzy nadzorują pracę samorządów dotyczącą działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej; na bieżąco rozwiązywane są pojawiające się problemy – zapewniła PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek. Według danych MRPiPS w Polsce działają obecnie 824 domy pomocy społecznej oferujące miejsca dla 80,8 tys. osób. W ostatnim czasie władze samorządowe informowały o wielu przypadkach zakażenia koronawirusem u podopiecznych i personelu tych placówek. Do masowego zakażenia doszło m.in. w DPS w Niedabylu (woj. mazowieckie), gdzie zachorowało 60 osób, w tym 52 podopiecznych i 8 pracowników. Z kolei w Domu Pomocy Społecznej dla dorosłych w Drzewicy (woj. łódzkie) zakażenie koronawirusem stwierdzono u 37 podopiecznych placówki i 25 osób z personelu.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w serwisie pacjent.gov.pl wirtualne narzędzie „Sprawdź czy masz objawy COVID-19„. Pomaga ono ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem – wynika z informacji zawartych na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Należy jednak pamiętać, że nie jest to porada, konsultacja ani diagnoza lekarska, lecz jedynie wywiad, który ma charakter wyłącznie informacyjny.

Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie przestrzegł w środę przed „opuszczaniem gardy” w walce z Covid-19. Zapowiedział, że do końca epidemii jeszcze daleka droga, a postępy łatwo zniweczyć. Dodał też, że kluczem do pokonania epidemii są masowe testy. Podczas środowej konferencji prasowej w Kopenhadze, Kluge ostrzegł, że mimo obiecujących trendów spadku liczby nowych infekcji w niektórych państwach w Europie, to w innych krajach zachorowań wciąż przybywa w szybkim tempie. Dlatego – stwierdził Kluge – kontynent ma przed sobą jeszcze długą drogę, zanim sytuacja będzie opanowana.

Według danych WHO na całym świecie dotychczas wykryto 1,3 mln przypadków zakażenia koronawirusem w 206 krajach i terytoriach. Zmarło 72 614 osób. Jak podkreśla Organizacja, infekcji do tej pory nie stwierdzono w Korei Płn., Lesotho, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Jemenie.

Poprzedni artykułSesja mimo epidemii. Radni powiatu wejherowskiego obradowali w hali sportowej
Następny artykułPunkty Konsultacyjne dla pomorskich firm dotkniętych trudną sytuacją związaną z epidemią