Reklama

Od połowy grudnia zmienią się limity dla osób niezaszczepionych osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. Z wyjątkiem nocy sylwestrowej zamknięte zostaną kluby nocne i dyskoteki. Uczniowie od 20 grudnia przechodzą na zdalny tryb nauki. W kinach wprowadzony zostanie zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Dziś w powiecie lęborskim zanotowano kolejnych 36 nowych zakażeń koronawiruem. 899 osób przebywa na kwarantannie. We wtorek stwierdzonych zakażeń było 32 (7.12), w poniedziałek (6.12) 17. W województwie pomorskim odnotowano dziś 1760 zakażeń i 19 zgonów z powodu COVID-19. W szpitalach na Pomorzu przebywa aktualnie 1030 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w tym 62 podłączonych po respirator. W Polsce odnotowano dziś 28542 zakażeń i aż 592 zgony.

Rozwój czwartej fali zakażeń i rosnąca liczba osób pacjentów w szpitalach spowodowała wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa.

‼Od 15 grudnia zmienią się limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa. Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Zmiany obejmą także testowanie na COVID-19. Każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test. Taki obowiązek będą mieć także współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem.

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

▪ transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia

▪ restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)

▪ kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)

Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Nauka zdalna

▪ Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.

▪ Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Obowiązkowe testy na koronawirusa

Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Poprzedni artykułMłodzieżowa Rada Miasta Lęborka planuje działania
Następny artykułNie ma szans na szybką przebudowę linii kolejowej Gdynia – Lębork