Reklama

Dziś uroczyste otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Po raz pierwszy w historii możemy dopingować na nich lęborczankę. Paula Wrońska nad Tamizą jest od tygodnia i przygotowuje się do swojego życiowego występu – w sobotę o godzinie 9:30 polskiego czasu.

– Paula od niedzieli jest już w Londynie. W tym czasie miała kilka treningów na obiekcie olimpijskim. Były to treningi techniczne mające na celu zapoznanie się ze strzelnicą, oświetleniem itp. – mówi Robert Biczkowski, trener Pauli w klubie LOK Lider-Amicus Lębork.

Zobacz także: Od juniorki do olimpijki – droga do Londynu Pauli Wrońskiej >>

Czytaj także: Znamy wyniki Pauli Wrońskiej >>

Jednym z największych sukcesów naszej zawodniczki było dotychczas wicemistrzostwo Europy juniorek indywidualnie i drużynowo w 2009 roku (karabin ksp 3×20). W tym roku Paula zajęła czwarte miejsce w zawodach strzeleckiego Pucharu Świata w Londynie, w konkurencji karabinu pneumatycznego.

fot. PZSS

Oprócz Pauli, Polskę reprezentować będą jeszcze trzy zawodniczki. Beata Bartków-Kwiatkowska (TS Wisła Kraków) wystartuje w dwóch konkurencjach pistoletowych (pneumatyczny i sportowy). Sylwia Bogacka (Gwardia Zielona Góra) i Agnieszka Nagay (Orzeł Łódź) w karabinie sportowym 3×20 strzałów, a Bogacka jeszcze w pneumatycznym 40 strzałów.

Zawody rozegrane zostaną na terenie londyńskiego kompleksu Royal Artillery Barracks w Woolwich, który w latach 1802-2007 stanowił kwaterę główną Artylerii Królewskiej. Na potrzeby igrzysk wybudowano tam specjalną tymczasową halę strzelecką w ramach większego projektu wartego 18 milionów funtów. Zobacz zdjęcia >>

Biało-Czerwoni strzelcy zdobyli dotychczas w igrzyskach jedenaście medali: cztery złote, dwa srebrne i pięć brązowych. Po raz pierwszy w Berlinie w 1936 roku Władysław Karaś, który był trzeci w karabinie małokalibrowym (30 strzałów) w pozycji leżącej. Ostatni raz złoty medal przywiozła z Sydney przed dwunastoma laty Renata Mauer-Różańska, wygrywając rywalizację w strzelaniu z karabinu standard 3×20 strzałów z trzech postaw.

Oprócz ogromnego prestiżu, zdobycie medalu olimpijskiego niesie za sobą korzyści finansowe. Za złoty krążek 120 tys. złotych od PKOl. Dodatkowo nagrody przydziela resort sportu, który przyznaje premie w wysokości 32,2 tys. zł za zajęcie pierwszego miejsca, do 25,3 tys. zł za zajęcie drugiego miejsca i do 18,4 tys. zł za zajęcie trzeciego. Do tego dochodzi emerytura olimpijska, wypłacana medalistom po 40. roku życia. W 2010 roku było to 2483,77 zł brutto miesięcznie.