Reklama

28 lipca, w ramach kampanii Grupy Muszkieterów oraz Polskiego Czerwonego Krzyża „Zbieramy Krew dla Polski”, mieszkańcy Lęborka będą mogli oddać krew. Podziel się krwią, uratuj czyjeś życie!

 28 lipca w godz. 9:00-14:00 krew będzie można oddać w ambulansie RCKiK, który stanie przed supermarketem Intermarché znajdującym się przy ul. Władysława IV 3 w Lęborku. Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed warto powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty.

fot. Sławomir Łukaszuk – archiwum

-Deficyt krwi to wciąż dla wielu polskich szpitali jeden z bardziej palących problemów. W związku z tym chcemy promować wśród Polaków ideę honorowego krwiodawstwa. Mamy nadzieję, że, podobnie jak w latach poprzednich, nasza kampania spotka się z dużą przychylnością Polaków. Wierzymy, że w tym roku uda nam się zebrać jeszcze więcej krwi, a tym samym uratować życie większej liczbie osób – podkreśla Eliza Orepiuk, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

 Ambulanse, które staną przed sklepami Intermarché i Bricomarché, zaopatrzone będą w sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. -Oddanie krwi jest całkowicie bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Personel medyczny używa wyłącznie jednorazowych igieł i strzykawek, a także specjalnie wyprofilowanych igieł, aby nakłucie nie było bolesne – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dodatkowo, wśród krwiodawców rozlosowane zostaną profesjonalne apteczki samochodowe. Będzie je można również wygrać w rodzinnym konkursie rysunkowym na plakat promujący kampanię „Zbieramy krew dla Polski”, który zostanie zorganizowany w ramach akcji edukacyjnych w 17 miejscowościach.

Poborowi krwi w Lęborku towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: pokazy pierwszej pomocy oraz konkurs plastyczny dla dzieci, które przygotowali organizatorzy – Grupa Muszkieterów oraz Polski Czerwony Krzyż.

Celem przewodnim kampanii „Zbieramy krew dla Polski” jest zwiększenie świadomości oraz zachęcenie Polaków do honorowego krwiodawstwa. Oddajemy wciąż zdecydowanie mniej krwi niż mieszkańcy innych krajów Europy. W Polsce krew oddaje średnio 31 osób na 1000 mieszkańców, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten jest dwukrotnie wyższy. Dzięki akcji, zorganizowanej przez Grupę Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż, w poprzednich latach udało się zebrać ponad 6034 litry krwi.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed warto powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty. -Wszystkie te warunki wydają się łatwe do spełnienia. Jednak oddanie krwi warto odpowiednio wcześniej zaplanować – zauważa Eliza Orepiuk.

Więcej informacji na temat akcji oraz harmonogram wizyt ambulansu można znaleźć na plakatach i ulotkach, w Radiu Muszkieterów działającym na terenie sklepów, a także na stronach internetowych: www.muszkieterowie.pl, www.intermarche.pl, www.bricomarche.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl.