Pięć medali zdobyli w finałach XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Pływaniu zawodnicy SOLEX-u Lębork. Impreza odbyła się w dniach 23-25 lipca na 50-cio metrowej pływalni w Drzonkowie.

Znakomitą formę w tych zawodach zaprezentował osiemnastoletni pływak SOLEX-u Lębork Mateusz Zawada, który zdobył aż 4 medale – 3 złote i 1 brązowy. Tytuły Mistrza Polski i złote krążki wywalczył na dystansach 50 i 100 m stylem motylkowym (0:25,46 i 0:55,27) oraz 100 m stylem grzbietowym (0:59,41). Brązowy medal wywalczył na dystansie 50 m stylem dowolnym zajmując trzecie miejsce z wynikiem 0:23,95.

Dobre wyniki osiągnęły również jego koleżanki. Magdalena Baranowska zdobyła srebrny medal na dystansie 50 m stylem motylkowym (0:29,07). Aleksandra Pelowska zajęła szóste miejsce na dystansie 400 m stylem zmiennym oraz siódme w wyścigu na 200 m stylem klasycznym. Agnieszka Małecka zajęła siódme miejsca na dystansach 100 i 200 m stylem grzbietowym. Agata Panek była ósma na 200 m stylem motylkowym.

Blisko srebrnego medalu były dziewczęta w wyścigu sztafetowym 4×100 m stylem zmiennym. Do mety dopłynęły na drugim miejscu z wynikiem 4:28,12. Sędzia główny zawodów dopatrzył się jednak falstartu na trzeciej zmianie i ostatecznie sztafeta została zdyskwalifikowana. W wyścigu 4×100 m stylem dowolnym lęborskie pływaczki zajęły piąte miejsce z czasem 4:12,54.

Wspaniała forma Mateusza oraz brak szczęścia w wyścigu sztafetowym pozostawia zadowolenie i mały niedosyt. Finały olimpiady przebiegały na odkrytej pływalni w strugach deszczu, dlatego trudno było o rekordowe osiągnięcia – powiedział po zawodach trener Dariusz Gromulski.