Reklama

Co zrobić kiedy zobowiązania finansowe przerastają nasze aktualne możliwości bieżącej spłaty? Upadłość konsumencka to instrument, z którego możemy skorzystać w takiej sytuacji – jak to zrobić wyjaśnia kancelaria Vestra realizująca projekt Nabici w długi.

Wiele się mówi w ostatnim czasie o upadłości konsumenckiej i pojawia się coraz więcej pytań. Mimo, iż instytucja upadłości istnieje od długiego czasu to dopiero od niedawna zyskała na wartości, ponieważ zmieniły się pewne warunki z korzyścią dla samego zgłaszającego upadłość.

Czym jest upadłość i jak wygląda sam proces? Całość opowiemy w poniższym artykule aby przybliżyć Ci ten temat. Oczywiście przez cały proces chętnie przeprowadzą Cię pracownicy naszej Kancelarii.

Upadłość konsumencka to nic innego jak redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Jeśli więc jesteś konsumentem, byłym przedsiębiorcą bądź rolnikiem i masz problemy finansowe, z których nie widzisz wyjścia to ta usługa jest właśnie dla Ciebie.

Aby ogłosić upadłość konieczne jest spełnienie warunku niewypłacalności. Należy przez to rozumieć brak możliwości spłaty zobowiązań przez okres minimum 3 miesięcy. Jeśli już kiedyś ogłosiłeś upadłość albo przynajmniej próbowałeś to nic straconego. Z instytucji upadłości można korzystać wielokrotnie.

Aby ogłosić upadłość należy złożyć do sądu wniosek z odpowiednio zgromadzoną dokumentacją.

W momencie rozpoczęcia postępowania upadłościowego zostanie przydzielony Syndyk, który będzie miał za zadanie zgromadzić listę wierzycieli oraz spieniężyć majątek ruchomy oraz posiadaną na własność nieruchomość. Ważne jest z jakiego tytułu uzyskujesz dochód, ponieważ Syndyk w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę będzie mógł zająć odpowiednio kwotę na pokrycie spłat wierzycieli w ramach planu spłaty. Jeśli pobierasz rentę lub emeryturę to możesz być spokojny. Syndyk może zająć wyłącznie 25 % świadczenia. Jeśli dodatkowo otrzymujesz świadczenia typu 500+ to jest to świadczenie nie podlegające zajęciu.

Jak widzisz jest to proces złożony i wymagający. Do całego procesu należy się dobrze przygotować, aby znać swoje prawa i obowiązki. Nasza kadra ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Chcemy dać Ci szanse na nowe lepsze życie.

Poprzedni artykułSterty śmieci zalegają na lęborskich osiedlach
Następny artykułKto może ogłosić upadłość konsumencką?