Szpital Tymczasowy w Gdańsku
Szpital Tymczasowy w Gdańsku
Reklama

W poniedziałek, 8 marca tymczasowy szpital w halach Amber Expo przyjął pierwszych pacjentów. Minister zdrowia Andrzej Niedzielski podjął decyzję o jego uruchomieniu w związku z przepełnieniem w innych pomorskich szpitalach, a tym samym coraz większym obłożeniem łóżek covidowych i respiratorowych.

Minister zdrowia zgodę na otwarcie szpitala tymczasowego w Gdańsku wydał 3 marca. Zrobił to na wniosek wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, ponieważ pojawiło się zapotrzebowanie na uruchomienie dodatkowych łóżek covidowych i respiratorowych na Pomorzu.

Tymczasowy szpital na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11 został uruchomiony w poniedziałek, 8 marca. Infrastruktura obiektu została udostępniona na podstawie umowy zawartej w czerwcu br.

Na oddziałach B1 i B2 (Hala B) dostępnych będzie 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Obsadę kadrową zapewnia szpital patronacki – Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Szpital powstał zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Wdrożono rozwiązania zapobiegające rozprzestrzenianiu zakażeń (m.in. klasa hermetyczności obiektu 3), w tym osobne instalacje: wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne. Szpital tymczasowy spełnia rygory sanitarno-higieniczne i posiada śluzy oraz system kontroli dostępu.

Dostęp do części zakaźnej szpitala mają tylko osoby posiadające specjalne karty. Przejście pomiędzy częścią biurową a częścią zakaźną szpitala jest niemożliwe.

Pacjenci dowożeni będą do punktu przyjęć (hala D) wjazdem od strony ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Logistyka szpitala została zorganizowana tak, żeby osoby postronne nie miały kontaktu z zarażonymi. Uruchomienie szpitala nie wpłynie też na działalność punktu szczepień.

To drugi szpital tymczasowy na Pomorzu. Pierwszym jest sanatorium MSWiA w Sopocie, do którego pacjenci są przyjmowani od stycznia br.

A co będzie potem, gdy placówki te przestaną pełnić rolę szpitala tymczasowego? Będą wykorzystane w różnych sytuacjach kryzysowych. Zostaną na przykład przekształcone w szpital dla ofiar katastrofy przemysłowej, żywiołowej czy zamachu terrorystycznego.

Informacje i kontakt do tymczasowego szpitala w AmberExpo znajdują się na stronie szpitala patronackiego Copernicus.

Poprzedni artykułGdzie jest ORP „Błyskawica”? Zniknął z nabrzeża Pomorskiego
Następny artykułPompa ciepła jako nowoczesne źródło ogrzewania. Dostawcy w Lęborku