Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej
Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej
Reklama

27 kwietnia, skierowaliśmy do gmin z powiatu lęborskiego zapytanie, czy przekazały dane mieszkańców ze spisu wyborców na wniosek Poczty Polskiej. Odpowiedziały nam trzy z pięciu, natomiast dziś poznaliśmy oficjalną odpowiedź gminy Nowa Wieś Lęborska, która odpowiedziała na to samo zapytanie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Jak informuje Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, 28 kwietnia dane ze spisu wyborców zostały udostępnione Poczcie Polskiej. Nie wiemy, czy zasięgnięto w tej sprawie opinii prawnej, ani w jakiej formie dane zostały przekazane (e-mail, płyta DVD, inny nośnik, czy zostały odpowiednio zabezpieczone?). Niestety, gmina Nowa Wieś Lęborska, nie dzieli się z nami tymi informacjami.

Wcześniej odpowiedzi udzieliły urzędy z Lęborka, Wicka oraz Cewic, które nie przekazały danych. Do czasu publikacji tego materiału, na pytanie nie odpowiedziało nam Miasto Łeba.

WIĘCEJ: Spisu wyborców nie udostępniła Gmina Cewice oraz Gmina Wicko. Odmówiło także Miasto Lębork >>

Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja im. S. Batorego zaapelowały do wszystkich przedstawicieli administracji samorządowej o działanie zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami i powstrzymanie się od przekazania Poczcie Polskiej danych zawartych w spisach wyborców.

Podczas sobotniej konferencji działacze Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do samorządowców z Pomorza w sprawie przekazania spisów. Stwierdzają, że utrudnianie wyborów przez samorządy to działanie na szkodę państwa.

WIĘCEJ: Działacze PiS oburzeni odmową przekazania danych mieszkańców Poczcie Polskiej >>

Poprzedni artykułGustav Simoleit z Lauenburga. Komendant stalagu, który zachował godność swoją i więźniów
Następny artykułSANEPID Lębork: brak nowych zakażeń w powiecie lęborskim [STAN EPIDEMII 06.05.2020]