Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA są pierwszym prywatnym laboratorium w Gdańsku, które będzie wykonywało testy na obecność koronawirusa na zlecenie lekarza chorób zakaźnych bądź sanepidu fot. Maciej Moskwa
Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA są pierwszym prywatnym laboratorium w Gdańsku, które będzie wykonywało testy na obecność koronawirusa na zlecenie lekarza chorób zakaźnych bądź sanepidu fot. Maciej Moskwa
Reklama

Na taką informację Pomorze czekało od ponad dwóch tygodni. Uruchomienie kolejnego laboratorium w województwie pozwoli na wykonywanie większej liczy testów wykrywających koronawirusa. Skróci się też czas oczekiwania na wynik badania, który w WSSE wynosi 6-7 dni.

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA dysponują największym prywatnym laboratorium genetycznym na Pomorzu. Znajduje się ono przy ulicy Trzy Lipy w Gdańsku. Spółka zatrudnia 70 osób: ekspertów, naukowców i wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków z wieloletnim doświadczeniem. Ich wiedza może teraz pomóc w walce z epidemią koronawirusa.

– Przygotowywaliśmy się do diagnostyki genetycznej w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 już od jakiegoś czasu. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i infrastrukturą, mamy też doświadczoną i kompetentną kadrę. Teraz zaangażowaliśmy dodatkowe urządzenia, w których posiadaniu jesteśmy, umożliwiające wykonywanie testów na obecność wirusa COVID-19 na masową skalę – komentuje Katarzyna Goch, kierownik ds. komunikacji marketingowej w INVICTA.

To czwarte laboratorium na Pomorzu, a drugie prywatne, w którym wykonywane będą testy w kierunku koronawirusa. Do tej pory działały trzy ośrodki badawcze. Jedno to Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku (od 3 marca, wykonywało 160-170 testów/doba), drugie laboratorium w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku (od 19 marca, wykonywało 40-50 testów/doba), a od 1 kwietnia pomagało Prywatne Laboratorium Medyczne Bruss Grupa Alab (pierwszego dnia działalności wykonało 52 testy, w tym 5 dało pozytywny wynik).

Invicta ponad dwa tygodnie temu wystąpiło do Ministerstwa Zdrowia, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i WSSE z propozycją przeprowadzania testów w kierunku koronawirusa. Laboratorium jest w stanie przebadać około półtora tysiąca próbek na dobę.

– Potwierdziliśmy poprawność metody, jesteśmy gotowi, żeby działać. W czwartek, 2 kwietnia, otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia, że nasze zgłoszenie zostało zaakceptowane, a Laboratorium zostanie dopisane na listę zamieszczoną na stronie przy najbliższej aktualizacji – dodaje Goch.

Głównym problemem nadal pozostaje jednak brak dostępu do testów – nie są one produkowane w Polsce, wymagają sprowadzania z zagranicy. Brakuje ich w laboratoriach w całym kraju.

– W zależności od technologii i od urządzeń, które w danym laboratorium zastosowano, dostępność testów może być różna. My w tym momencie jesteśmy w porozumieniu z dostawcami odczynników do urządzeń, którymi dysponujemy, i mamy potwierdzenie, że te dostawy będą. Część odczynników już mamy, czekamy na kolejne – tłumaczy Goch.

Choć INVICTA jest prywatnym laboratorium, badania, podobnie jak w pozostałych dwóch laboratoriach w Gdańsku, nie będą wykonywane dla klientów indywidualnych. Testy, z uwagi na ich specjalistyczny charakter, będą przeprowadzane wyłącznie na zlecenie lekarzy chorób zakaźnych lub sanepidu. Mogą być też wykonywane na potrzeby pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem.

ŹRÓDŁODorota Kulka / pomorskie.eu / Agata Olszewska / gdansk.pl
Poprzedni artykułMiejski monitoring w Gdyni kontroluje mieszkańców w czasie epidemii
Następny artykułW piątek wykryto 437 nowych zakażeń koronawirusem. Siedem osób na Pomorzu