Reklama

Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, będą mogły w bezpieczny sposób i bez wysiadania z samochodu, skorzystać z badania. Wymaz z gardła i nosa będzie pobierany przez przeszkolony personel w namiocie na parkingu przy ul. Trzy Lipy w sąsiedztwie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Punkt pobrań działa od 29 kwietnia. Badanie kosztuje 570 zł.

Inicjatorem punktu drive thru są Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta prowadzące największe na Pomorzu laboratorium i od ponad 15 lat specjalizujące się w diagnostyce genetycznej. To już czwarty punkt w Trójmieście tego typu. Jeden jest w Gdyni przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, drugi uruchomiło Laboratorium Diagnostyka przy ul. T. Wendy 7 (testy są odpłatne), trzeci działa od 27 kwietnia w Gdańsku przy Stadionie Energa.

Wymazy badane metodą genetyczną

Materiałem do badania w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 jest wymaz z gardła i nosa. – Jakość próbki ma duże znaczenie dla wiarygodności i poprawności wyniku testu. Z tego powodu w naszym punkcie pobrań stosujemy specjalne zestawy pobraniowe. Zawierają one wymazówkę oraz probówkę z tzw. buforem, czyli substancją inaktywującą wirusa, ale też stabilizującą jego materiał genetyczny – mówi Katarzyna Goch, rzecznik laboratorium Invicta. – W marcu Invicta wdrożyła badania identyfikujące zakażenie koronawirusem, a dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i zautomatyzowaniu procesu dziennie jest w stanie wykonać nawet 4 tys. testów – dodaje Goch. Badania wykonywane są metodą biologii molekularnej rt-PCR rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Testy genetyczne wykrywają materiał genetyczny koronawirusa po 5-7 dniach od zakażenia.

Badanie trwa ok. 10 minut, a wynik w ciągu doby

Rejestracja na badanie przeprowadzana jest zdalnie poprzez stronę www.testujemy.org. Po wypełnieniu krótkiej ankiety, należy wybrać konkretną datę i przedział godzinowy pobrania, a następnie opłacić test. Punkt pobrań w dni robocze czynny jest w godz. 8.00-15.00. Koszt badania to 570 zł. Na miejsce należy dotrzeć samochodem w ustalonym terminie. – Jeśli w dotarciu do punktu potrzebna jest pomoc drugiej osoby, zalecamy, by zająć miejsce za kierowcą, po lewej stronie. Zależy nam na tym, by zachować wszelkie środki ostrożności, ale też usprawnić cały proces. Na terenie punktu pobrań obowiązuje bezwzględny zakaz wysiadania z auta. Przed pobraniem wymazu personel weryfikuje dane pacjenta poprzez okazanie dowodu tożsamości. Następnie przez otwarte okno samochodu pobierany jest wymaz, a zaraz potem pojazd opuszcza strefę pobrań. Próbka opatrywana jest specjalnym kodem, który przypisany jest do niej podczas całego dalszego procesu diagnostyki – od przyjęcia materiału do laboratorium po wydanie wyniku – tłumaczy Katarzyna Goch. Pobranie próbki trwa ok. 5-10 min. Wynik dostępny jest w ciągu 24 godzin od pobrania poprzez specjalną platformę internetową medipoint.pl. Dzięki badaniu w ramach drive thru kontakt między pobierającym a pacjentem ograniczony jest do niezbędnego minimum.

Badanie z charytatywnym przesłaniem

W ramach działań prospołecznych i zaangażowania w walkę z koronawirusem, Invicta z każdego zakupionego w ramach drive thru testu przeznacza 40 zł na bezpłatne badania dla pracowników służby zdrowia i placówek opiekuńczo-leczniczych. Laboratorium jest też współinicjatorem kampanii #testujeMY, której celem jest zwiększanie dostępu do testów i wspieranie wszystkich tych, którzy w czasie pandemii pomagają najbardziej potrzebującym.

Poprzedni artykułNa Pomorzu wykonuje się coraz więcej testów na koronawirusa. NFZ obcina środki na badania
Następny artykułLęborscy strażacy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Relacja działań Kompanii Gaśniczej Heweliusz