Urząd Miasta Sopotu
Urząd Miasta Sopotu
Reklama

Miasto zdecydowało o zakupie 250 testów dla pracowników medycznych sopockiego Pogotowia Ratunkowego, Wojewódzkiego Centrum Reumatologicznego i Oddziału Geriatrycznego w Sopocie, a także dla pracowników sopockiego Domu Pomocy Społecznej. Cena jednego testu to 430 zł, wszystkie będą kosztować 107 500 zł.

Testy będą  wykonywać  Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA. 2 kwietnia firma otrzymała oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia o akceptacji zgłoszenia.

Lekarze, pielęgniarki cały czas wołają o testy. W odpowiedzi na ten apel, od dłuższego czasu szukaliśmy możliwości wykonywania testów dla pracowników medycznych, ratowników, ale także personelu Domu Pomocy Społecznej – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Dlatego bez wahania odpowiedzieliśmy na propozycję Invicty, firmy, która buduje w Sopocie Centrum Rodziny i laboratoria genetyczne. Statystyki w Polsce są bardzo niepokojące. 17 proc. zakażonych to pracownicy medyczni, bardzo wielu przebywa na obowiązkowej kwarantannie.  A przecież liczba zakażonych cały czas mocno rośnie! Kto nam zapewni opiekę i leczenie? Brakuje dramatycznie  sprzętu, za chwilę zabraknie ludzi – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim.

Laboratorium INVICTA jest w stanie zrobić od 1 do 2 tys. testów dziennie. Badania będą wykonywane wyłącznie na zlecenia lekarzy, Sanepidu i na potrzeby pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem.