Reklama

Na Pomorzu potwierdzono 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował w niedzielę Pomorski Państwowy Wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 choruje łącznie 117 osób.

Testy potwierdziły obecność patogenu u siedmiu mieszkańców Gdańska – dwóch dziewczynek, a także dwóch kobiet i trzech mężczyzn, w wieku od 38 do 77. Zakażona jest też kobieta w średnim wieku z powiatu słupskiego. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, stan zdrowia tych osób jest dobry.

W woj. pomorskim na COVID-19 choruje łącznie 117 osób. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku – 42; w powiecie wejherowskim – 33; w Gdyni – 11; w powiecie gdańskim – 9; w powiecie kartuskim – 6; po cztery w powiecie tczewskim i puckim, w powiecie nowodworskim – 3; w Słupsku – 2 oraz po jednym w powiecie kwidzyńskim, słupskim i w Sopocie.

WIĘCEJ: Pomorze na szarym końcu, jeśli chodzi o testowanie osób w kierunku zakażenia koronawirusem >>

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że koronawirusa w Polsce potwierdzono u 4102 osób, zmarło 94 pacjentów.

Obecnie nie ma propozycji kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa – powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. „Na ten moment nie ma jakichkolwiek propozycji” – powiedział Cieszyński pytany, czy należy się spodziewać kolejnych ograniczeń. Dodał, że sytuacja jest monitorowana i ewentualne nowe zalecenia będą wydawane stosownie do potrzeb.

Osoby mające infekcję wirusową, również te bez jej objawów, mogą podczas zwykłej mowy emitować wystarczająco dużo cząstek wirusa w kropelkach śliny, aby zarazić innych – oceniają naukowcy z University of California w Davis (USA). Ich zdaniem może to dotyczyć również SARS-CoV-2.

WIĘCEJ: Brakuje podstawowego sprzętu w szpitalach, tak nie powstrzymamy epidemii! Apel wicemarszałka województwa do ministra zdrowia >>

Brytyjski premier Boris Johnson został przyjęty do szpitala, gdyż gorączka wywołana u niego przez koronawirusa nie ustępuje – poinformowało w niedzielę wieczorem jego biuro. Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Zapewniła, że Wielka Brytania przetrwa epidemię, i podziękowała m.in. personelowi służby zdrowia.

ŹRÓDŁOPAP/jr
Poprzedni artykułBrakuje podstawowego sprzętu w szpitalach, tak nie powstrzymamy epidemii! Apel wicemarszałka województwa do ministra zdrowia
Następny artykułMiasto Sopot kupuje testy na koronawirusa dla pracowników medycznych oraz pracowników DPS