Reklama

Biblioteka Miejska w Łebie oraz Klub Seniora „Niezapominajka” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowali specjalną imprezę. 15 września o 17 przy bibliotece odbędzie się szereg wydarzeń.

Można będzie zobaczyć pokaz szycia sieci przygotowany przez łebskich rybaków oraz sieciarki z Rybmoru; dla chętnych przewidziano możliwość samodzielnej próby tej sztuki w rytm rybackich opowieści i przy pomocy sieciarek. Przy ognisku posłuchamy rybackich opowieści i rybmorowskich wspomnień; Rybmor był rybacką spółdzielnią, największym przez długie lata zakładem pracy w Łebie – w czasach swojej świetności zatrudniał nawet ok. 500 osób: w połowach, przetwórni, chłodni, stoczni, biurze…

Interesującym punktem „Łebskiego dnia powszedniego”, będzie możliwość wysłuchania dwóch bardzo różniących się opisów największej tragedii rybackiego morza Łeby – tragedii kutra Łeb 30 w 1959r. Jeden z opisów to wersja z książki Ryszarda Leszczyńskiego „Tragedie rybackiego morza”, drugi zaś został napisany specjalnie na biblioteczną wystawę „Kronika morza i ludzi” przez syna i wnuka jednej z ofiar tamtej tragedii – Stanisława Witasa, którego ciało zamarznięte i oblodzone znaleziono przywiązane do masztu kutra tuż przy wejściu do portu w Ustce, ciał pozostałych rybaków z tego kutra nigdy nie odnaleziono; syn i wnuk St. Witasa odwiedzili bibliotekę latem (mieszkają w Szczecinie) i po obejrzeniu ekspozycji „Kronika morza i ludzi” zdecydowali się opisać tragedię Łeb 30 wg swojej wiedzy.

fot. kaszubskipierscien.pl

Obok tragicznych wspomnień będą także wspomnienia kulinarne: Panie z Niezapominajki zebrały tradycyjne przepisy potraw żon łebskich rybaków, takich potraw, których w żadnej restauracji, smażalni czy knajpie się nie znajdzie; te przepisy będą zaczątkiem łebskiej książki kucharskiej. Wspomnieniom i pokazom towarzyszyć będzie symboliczny, acz konkretny poczęstunek: kotlety z dorsza, przygotowane przez kucharki ze Szkoły Podstawowej w Łebie – zdaniem wielu to najlepsze kotlety nad Bałtykiem oraz słynne już „złote rybki” z Piekarni Eugeniusz Głodowskiego.

W razie złej pogody impreza przeniesie się na biblioteczne poddasze. Wstęp jest wolny.