Reklama

92 lata po wydarzeniach określanych mianem „cudu nad Wisłą” obchodzić będziemy kolejne Święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 9:00 odbędą się w Lęborku oficjalne uroczystości.

Uroczystości odbędą się przy obelisku niepodległości. W programie zaplanowano wspólne złożenie kwiatów przy udziale Warty Honorowej z 1 Batalionu Zmechanizowanego w Lęborku.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Odpowiednią ustawę Sejm wprowadził 30 lipca 1992 r. Święto Wojska Polskiego przypada w dzień wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.

fot. Kuba Urbański/e-Lębork – archiwum

Każdego roku 15 sierpnia odbywają się w kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

W dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.