Reklama

Jest odpowiedz na wiosek w sprawie włączenia do planu rozwoju sieci MPEC tzw. Osiedla Roszarniczego. Złożyli go kilka tygodni temu do burmistrza radni miejscy Koalicji Obywatelskiej. Wniosek przygotował zbierając pod nim ponad 100 podpisów mieszkańców 16-letni mieszkaniec Lęborka Mikołaj Guzek.

Mimo, że najbliższe domy jednorodzinne leżą niecałe 250 metrów od lęborskiej elektrociepłowni to brak sieci ciepłowniczej uniemożliwia korzystania z oferty Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Na jakich warunkach było by możliwe podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej domów z rejonu ulic Chłopskiej, Robotniczej, Kolejarzy, Spółdzielczej i Architektów?

W odpowiedzi burmistrz Witold Namyślak przyznał, że uwzględniając aspekt ekologiczny wniosek jest ciekawy i wart rozważenia. Mniej optymistycznie było dalej, gdy przedstawiona została analiza finansowa opracowana przez dyrektora MPEC-u. Szacunkowe koszty wykonania sieci w kierunku Osiedla Roszarniczego przedstawiają się następująco:

  1. Budowa sieci ciepłowniczej do kościoła pzry ul. Ks. Gracza 2xDN100/225 L600 mb – szacunkowy koszt 1 mln zł + VAT.
  2. Przyłącze do budynku jednorodzinnego, do kalkulacji przyjęto średnio 2xDN25/110 L-30 mb (opłata przyłączeniowa zależna od długości przyłącza 1 metr bieżący 220 zł), szacunkowy koszt 6.600 zł + VAT
  3. Zakup węzła cieplnego (c.o. i c.w.u) dla budynku jednorodzinnego dwufunkcyjnego (centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa) w standardzie MPEC koszt 22.000 zł + VAT
  4. Instalacja węzła cieplnego z podłączeniem do instalacji wewnętrznej budynku c.o. i c.w.u. leży po stornie odbiorcy i nie jest kalkulowana.

Przedstawione powyżej koszty zgodnie z wyjaśnieniami burmistrza były jedynie szacunkową kalkulacją w oparciu o bieżące stawki, które mogą ulec zmianie. Analizowany przebieg nowej sieci ciepłowniczej nie był konsultowany z właścicielem terenu co może wpłynąć na zmianę trasy ciepłociągu – zmieniając koszt budowy sieci.

„Mając na uwadze powyższe argumenty na pewno sprawa ta będzie poddawana wnikliwej analizie i przemyśleniu” – kończy pismo burmistrz.

Oceniając realnie pomysł wprowadzenia ciepła systemowego na osiedle nie będzie ono możliwe bez uzyskania dofinansowania zewnętrznego. Nie bez znaczenie będzie gotowość mieszkańców do podłączenia się do miejskiej sieci, także w kontekście posiadania przez część z nich, niedawno zmodernizowanych źródeł ciepła.

Generalnie MPEC posiada rezerwy i mógłby dostarczać ciepło nowym odbiorcom. Ogromnym problemem i „wąskim gardłem” są niemałe koszty przystosowania jedno i wielorodzinnych domów do nowego źródła ciepła.

Poprzedni artykułPaula Wrońska zdobyła brązowy medal dla Polski
Następny artykułKlimatyzacja z fotowoltaiki – przygotuj się na następne lato