Reklama

To jedyne znane nam zdjęcie dawnego cmentarza katolickiego pomiędzy obecnymi ulicami Zwycięstwa, Wojska Polskiego i Sienkiewicza. Autorem fotografii z początku lat 70-tych jest Zygfryd Klimek. Zdjęcie wykonano z ulicy Sienkiewicza, w tle kamienice przy Zwycięstwa. Dziś w tym miejscu jest park i Skwer Orła Białego.

Cmentarz katolicki w tym miejscu powstał w 1800 roku. Wcześniej zmarłych tego wyznania chowano przy kościele św. Jakuba. Cmentarz w nowej lokalizacji nie był za duży, wielkością odpowiadał potrzebom społeczności katolików, którzy stanowili wtedy zdecydowaną mniejszość w Lęborku. Gdy zakładano cmentarz  miasto liczyło ok. 1600 mieszkańców w tym zaledwie ok. 50 wyznania katolickiego.

Teren cmentarza był ogrodzony, miał dwie bramy. Jedno ze źródeł podaje, że do dzisiaj zachowały się aleje w kształcie litery X łączące narożniki dawnego cmentarza. Przeprowadzona przez nas analiza zdjęć lotniczych z roku 1944 i chociażby załączona fotografia sprzed pół wieku przeczy tej tezie. Ścieżki na ukos cmentarza powstały prawdopodobnie po jego zamknięciu jako naturalny skrót wydreptany przez mieszkańców. Poza tym taki układ alejek zabierał by dużo cennego terenu. Na cmentarzach sektory są w kształcie kwadratów lub prostokątów. Taki kształt miał też cały cmentarz.

Na cmentarzu katolickim ostatnich zmarłych chowano jeszcze w latach 60-tych. W roku 1975 został definitywnie zamknięty. Zmarłych ekshumowano tylko na prośbę rodzin, wielu z nich pozostaje tam nadal. Następnie teren splantowano aranżując przestrzeń parkową.

Poprzedni artykułDobre informacje o adaptacji auli „Mechanika”
Następny artykułOddala się uchwalenie ustawy metropolitarnej dla Pomorza