Reklama

Beneficjentem jej powstania byłoby także miasto Lębork. Przeciwko wprowadzeniu pod obrady sejmu projektu ustawy zagłosowali pomorscy posłowie PiS. Oznacza to, że nawet 200 mln zł rocznie nie trafi do naszego regionu.

W piątek Sejm głosował nad wnioskiem o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: „Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim”. Wniosek przepadł głosami klubu PiS. Wśród nich znalazło się ośmiu posłów PiS z Pomorza.

Spośród pomorskich posłów za ustawą głosowali wszyscy z Koalicji Obywatelskiej, dwóch pomorskich posłów Konfederacji, posłanka Porozumienia. W głosowaniu udziału nie brał, oprócz Jarosława Sellina, także Marek Biernacki.

Samorządy zrzeszone w OMGGS (Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot) w którego członkami jest także Miasto Lębork i Powiat Lęborski od wielu lat zabiegają o utworzenie metropolii na Pomorzu. Powstanie takiej struktury oznaczałoby przede wszystkim dodatkowe fundusze dla regionu (5 proc. z podatku PIT). Szacuje się, że może to być ponad 200 mln zł rocznie, które w tej chwili trafiają do budżetu centralnego.

Jak tłumaczą samorządowcy, środki te zostałyby przeznaczone między innymi na rozwój komunikacji publicznej, wprowadzenie wspólnego biletu metropolitalnego, zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy priorytetowych dla metropolii dróg. Według nich, dodatkowy budżet przełoży się na wyrównanie standardu usług oświatowych i kulturalnych w małych i dużych gminach, skoordynowane planowanie przebiegu dróg, terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych czy wspólną promocję zagraniczną atutów gospodarczych i turystycznych pomorskich miast i gmin. Projekt zakłada też wspólne działania na rzecz ochrony środowiska. Podobna metropolia działa już z powodzeniem na Śląsku. Ta na Pomorzu miałaby być druga.