Reklama

8 września w Klubie Osiedlowym BAZA w Lęborku odbyła się przedwyborcza debata kandydatów na urząd Wójta Nowej Wsi Lęborskiej. Do debaty przystąpiła dwóch z trzech kandydatów: Zdzisław Chojnacki i Krzysztof Pruszak. Kandydat Marek Baranowski zrezygnował z udziału w debacie co z pewnością nie pomoże mu w wyścigu o funkcję wójta.

Zapis debaty można odtworzyć w każdej chwili w relacji wideo tutaj: https://www.facebook.com/elebork/videos/1012422879516138

Debatę prowadził Prezes Fundacji Lokalnej z Pogorzelic a zarazem sołtys tej miejscowości leżącej w gminie Nowa Wieś Lęborska Szymon Medalion. Było ona transmitowana na kanale FB e-lebork miasto w sieci i oglądało ją w szczytowych momentach jednocześnie ponad ćwierć tysiąca osób!

W pierwszej części debaty kandydaci odpowiadali na serię pytań przygotowanych przez organizatora. Na odpowiedz każdy z kandydatów miał po 2 minuty. Wśród pytań były te o budowę kanalizacji w gminie, gospodarkę odpadami i rolę w tym systemie wysypiska w Czarnówku czy o wizję rozwoju i zagospodarowania przestrzennego gminy. Prowadzący Szymon Medalion starał się tak prowadzić dyskusję by pytania i odpowiedzi były konkretne. Tak było m.in. z pytaniu o rozwiązania co do przyszłości Jeziora Lubowidzkiego czy o elektryzujący w ostatnich tygodniach społeczność gminy remont boiska w Garczegorzu. Wśród pytań znalazło się to także o rolnictwo i o zmianę charakteru gminy w związku z przenoszeniem się do niej mieszkańców Lęborka i tworzeniem się de facto terenów podmiejskich.

Fundacja Lokalna organizator debaty przez wiele tygodni zbierał pytania od mieszkańców. O co kandydatów zapytali wyborcy? Ważne pytanie dotyczyło obowiązku wymiany do 2024 roku nie ekologicznych źródeł ogrzewania i konieczności wymiany pieców. Rola samorządu w pomocy mieszkańcom i instytucjom jest tu nie do zastąpienia. Mieszkańcy pytali także o bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zasady wspierania Ochotniczych Straży Pożarnych.

Prowadzący sprawdzając wiedzę kandydatów o gminie zapytał ich o niezbędne inwestycje w dwóch miejscowości na krańcach gminy. Krzysztof Pruszak miał zaproponować najważniejsze sprawy do załatwienia w Darżewie, Zdzisław Chojnacki w Tawęcinie co rozszerzył też o pobliską miejscowość Bąsewice.

Debata płynęła sprawnie, a kandydaci odnosili się do siebie z szacunkiem często różniąc się w spojrzeniu na te same sprawy czy proponując inne rozwiązania. To dobry znak dla debaty publicznej i demokracji lokalnej. Dyskusja na żywo komentowana była przez internautów. W ciągu 1,5 godziny napisali oni ponad 260 komentarzy.

Mieszkańcy gminy nowego wójta wybiorą 19 września 2021 r.

Poprzedni artykułNa Pomorzu pracuje coraz więcej cudzoziemców
Następny artykułRozłam w lęborskim PiS. Radny Zbigniew Rudyk wydał oświadczenie