Reklama

Jeśli mamy na dachu małą elektrownię w postaci instalacji fotowoltaicznej, mogłoby się wydawać, że wszelkie awarie w sieci energetycznej nie będą już nas dotyczyć. Tak jednak nie jest. Przynajmniej jeśli wykorzystujemy instalację fotowoltaiczną typu on-grid.

Instalacje on-grid są tańsze oraz pozwalają na magazynowanie nadwyżek prądu w sieci publicznej. Podłączenie takie sprawia jednak, że każda awaria wyłącza naszą instalację fotowoltaiczną. W przypadku instalacji on-grid inwerter (falownik) jest podłączony bezpośrednio do sieci. Element ten odpowiada za zamianę prądu stałego, pochodzącego z paneli fotowoltaicznych, w prąd zmienny, z którego korzystamy w gniazdku. W przypadku awarii sieci inwerter jest automatycznie odłączany. To zabezpieczenie antywyspowe, które chroni elektryków pracujących przy naprawie sieci, przed porażeniem prądem z podłączonych do sieci instalacji fotowoltaicznych.

W przypadku instalacji off-grid i instalacji hybrydowych, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim instalacja off-grid nie jest podłączona do publicznej sieci energetycznej i jest od niej niezależna. Nawet gdy dojdzie do awarii w sieci, nadal możemy korzystać z wyprodukowanego prądu. Podobnie w przypadku instalacji hybrydowych – tak jak instalacja on-grid, hybryda podłączona jest do publicznej sieci energetycznej, ale może także pracować wyspowo, czyli bez połączenia z siecią. A to oznacza, że w przypadku przerw w dostawie prądu z sieci, nasza instalacja fotowoltaiczna dalej będzie działać.

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której przerwy w dostawie prądu zdarzają się często, warto rozważyć instalację hybrydową. Z kolei instalacja off-grid sprawdzi się raczej w przypadku domków letniskowych. Zastanawiasz się, jaką instalację fotowoltaiczną wybrać? Skorzystaj z rady ekspertów i skontaktuj się z firmą Leszczyński Systems.

Firma Leszczyński Systems należy do społeczności Corab Partner – sieci najlepszych instalatorów fotowoltaiki w kraju. Jest to również porozumienie między firmami instalacyjnymi w Polsce, a firmą Corab jako producentem i dostawcą komponentów instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo firma Leszczyński Systems wspólnie z Santander Leasing oferuje indywidualną propozycję współpracy w zakresie kredytowania usług i produktów z obszaru mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Leszczyński Systems – lokalna rodzinna firma

  • www.LeszczynskiSystems.pl
  •  +48 669 777 999
  •  +48 669 777 246
  •  +48 665 777 246
  •  [email protected]
Poprzedni artykułBezpłatna komunikacja autobusowa w Lęborku? Radny rzuca pomysł, burmistrz odpowiada
Następny artykułKrajowa Izba Odwoławcza utrzymała wybór Budimexu na wykonawcę lęborskiego odcinka drogi ekspresowej S6