Przystanek autobusowy ZKM przy ulicy Warszawskiej w Lęborku
Przystanek autobusowy ZKM przy ulicy Warszawskiej w Lęborku
Reklama

– Proponuję, aby przynajmniej przez rok umożliwić mieszkańcom naszego miasta korzystanie z bezpłatnej komunikacji miejskiej – tak swoją interpelację rozpoczyna lęborski radny Zbigniew Rudyk. Jakiej odpowiedzi udzielił burmistrz Witold Namyślak?

W interpelacji złożonej 17 maja, lęborski radny miejski Zbigniew Rudyk, argumentuje, że w czasie pandemii miejskie autobusy jeżdżą puste lub niemal puste, a miasto pokrywa prawie całe koszty transportu miejskiego. Zbigniew Rudyk wspomina także, że niektórzy radni przeprowadzają sondaże dotyczące  płatnych parkingów w Lęborku. W tym kontekście proponuje, aby pieniądze uzyskane z płatnego parkowania przeznaczyć na pokrycie kosztów za bezpłatną komunikację miejską.

Na interpelację radnego odpowiedział burmistrz Witold Namyślak. Swoją odpowiedź rozpoczął od informacji, że Urząd Miejski w Lęborku nie prowadzi żadnych prac nad utworzeniem stref płatnego parkowania.

W dalszej części burmistrz wyliczył grupy osób, które już dziś mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów autobusami ZKM, w tym m.in. uczniowie szkół podstawowych, inwalidzi, seniorzy w wieku 70+, zasłużeni honorowi dawcy krwi I stopnia, a od kwietnia również zasłużeni honorowi dawcy krwi II stopnia.

– Zatem, katalog osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej jest bardzo szeroki, a jego rozbudowa wiązałaby się ze zwiększeniem wysokości rekompensaty z tytułu świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego dla Zakładu Komunikacji Miejskiej w Lęborku – podsumował swoją odpowiedź lęborski burmistrz.

Szlak bezpłatnej komunikacji miejskiej przecierało miasto Żory – została uruchomiona w 2014 roku. Mottem przewodnim tamtejszego przewoźnika jest: „Nie kombinuj. Jedź za darmo!”. W ostatnim czasie do samorządów oferujących bezpłatne przejazdy dołączył Bytów. Tamtejsza komunikacja jest co najmniej trzy razy mniejsza niż w Lęborku. W Bytowie uruchomiono dwie linie, obsługiwane przez trzy autobusy. Bytów ma dwukrotnie mniej mieszkańców i powierzchnię niż Lębork, a jego bezpłatna komunikacja nie przekroczy granic miasta. W Lęborku wiele połączeń realizowanych jest na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska.

Poprzedni artykułLuzowanie sanitarne na wakacje. Limity dotyczyć będą tylko osób niezaszczepionych
Następny artykułInstalacja fotowoltaiczna a brak prądu w sieci