Reklama

Equinor (dawny Statoil) sfinalizował zakup działki w Łebie, gdzie powstanie port serwisowy dla Morskiej Farmy Wiatrowej – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

Polenergia i Equinor wspólnie w pobliżu Łeby realizują projekty dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej elektrycznej mocy zainstalowanej 1.440 MW.

Jak podano w komunikacie prasowym Equinor odpowiada za wybudowanie i funkcjonowanie portu, który stanie się bazą dla morskich farm wiatrowych realizowanych przez joint venture Equinor i Polenergii, a w przyszłości może wesprzeć również kolejne przedsięwzięcia. Baza serwisowa będzie służyć jako centrum logistyczne, a złożą się na nią biuro, budynki magazynowe i urządzenia transportowe.

– Wybór Łeby na lokalizację bazy operacyjno-serwisowej MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to istotny krok w realizacji naszych projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ta długoterminowa inwestycja przyczyni się do powstania w Łebie centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Baza to miejsca pracy i inwestycje dla Łeby i regionu. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do nowego rozdziału w bogatej morskiej tradycji Łeby i będziemy nadal angażować się w dialog ze wszystkimi interesariuszami w miarę kształtowania się morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Equinor Polska Michał Kołodziejczyk.

– Nasze projekty morskiej energetyki wiatrowej traktujemy jako ważny element transformacji – nie tylko energetycznej, ale także polskiej i europejskiej. Naszym celem w rozwoju projektów jest nie tylko redukcja emisji i wspieranie dywersyfikacji energetycznej, ale tworzenie dodatkowych miejsc pracy, szansa na unowocześnienie, innowacyjność i nowe przewagi konkurencyjne polskiego przemysłu dla wielu firm. Dlatego wspólnie z naszym partnerem stworzyliśmy flagowy program wsparcia rozwoju polskiej energetyki wiatrowej i teraz, budując łańcuch dostaw dla naszych morskich farm wiatrowych, możemy je wdrażać krok po kroku. Pierwszym i bardzo ważnym krokiem na tej drodze jest wybór portu w Łebie na bazę operacyjno-obsługową projektów Bałtyk II i Bałtyk III” – dodaje Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

Inwestycja zlokalizowana w Łebie przyniesie zarówno miastu, jak i całemu regionowi możliwości rozwoju lokalnego łańcucha dostaw i zatrudnienia. Zadania wymagane do obsługi morskiej farmy wiatrowej obejmują role techników konserwacyjnych, którzy będą przeważnie pracowali na morzu, a także zespoły biurowe wspierające operacje z lądu.

Projekty Bałtyk firm Equinor i Polenergia należą do największych morskich farm wiatrowych w Polsce. Bałtyk III i Bałtyk II mogłyby wytworzyć wystarczającą ilość odnawialnej morskiej energii wiatrowej, by zasilić dwa miliony polskich domów. Budowa infrastruktury farm wiatrowych mogłaby rozpocząć się już w 2024 roku.

Poprzedni artykułZUS rozda 75 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w pracy
Następny artykułSezon na fotowoltaikę. Nie daj się oszukać podejrzanym instalatorom