Reklama

Od początku tygodnia na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 8 przy ulicy Mireckiego działa jedyny w powiecie PSP czyli Punkt Szczepień Powszechnych. Zgodnie z wytycznymi w miastach do 50 tysięcy mieszkańców w punkcie takim dziennie ma być szczepionych minimum 200 osób.

Punkt szczepień został zorganizowany przez samorząd miasta Lęborka we współpracy ze SPS ZOZ w Lęborku. W lęborskim Punkcie Szczepień Powszechnych szczepionych będzie mogło być około 200 osób dziennie. W środku sali ustawiono namioty, wyznaczono strefy i ciągi komunikacyjne. Wszystko po to aby proces przyjmowania, rejestrowania i szczepienia w pełnym reżimie sanitarnym był szybki i bezpieczny. Zapewniona została opieka lekarska oraz punkt pomocy medycznej. Dla osób chcących się zaszczepić przewidziano wydzielone poczekalnie przed i po szczepieniu.

Za system rejestracji do szczepień oraz zamówienie odpowiedniej ilości szczepionek odpowiada lęborski ZOZ. Samorząd miasta odpowiada za wyposażenie i zorganizowanie punktu szczepień, zabezpiecza dostęp do telefonu i internetu oraz oznaczenie obiektu. O sprawny przebieg akcji, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zadbają służby mundurowe, w tym OSP w Lęborku.

Ruchem przy szkole kierują żołnierze, którzy przy ogrodzeniu szkoły kierują chętnych do szczepienia do właściwego wejścia (od strony boiska).

Punkt w „Ósemce” jest dostępny dla wszystkich. Rezerwacja szczepionek na maj przewiduje zaszczepienie Pfizerem ok. 2300 osób. Na terenie Lęborka działają też 4 mniejsze punkty szczepień w przychodniach.

Największym problemem jest brak szczepionek. W niedzielę odpowiedziany za szczepienie Polaków minister Michał Dworczyk przekazał informację o zmniejszeniu przez producentów dostaw szczepionek o 1,1 mln dawek. Pojawiły się także pomysły by przy luzowaniu regionalnych obostrzeń sanitarnych brać pod uwagę nie tylko liczbę nowych zachorowań na COVID-19 ale także procent zaszczepionych mieszkańców w danym regionie. Ma to dopingować do przestrzegania reżimu sanitarnego i do masowego szczepienia się.

Poprzedni artykuł„Trzynastka” trafiła do blisko 480 tys. mieszkańców Pomorza
Następny artykułParafie Jakubowe i caminowicze zostali zawierzeni Jasnogórskiej Pani