Reklama

Szpital w Lęborku przystąpił do projektu profilaktyczno-edukacyjnego „Przystanek Mama”, realizowanego we współpracy z Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Twórczych Kobiet z Warszawy. Dotyczy on wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród kobiet w okresie poporodowym. Jeśli po narodzinach dziecka czujesz się przygnębiona, nie odczuwasz przyjemności z codziennej aktywności, częściej odczuwasz rozdrażnienie i frustrację oraz martwisz się, że nie sprostujesz obowiązkom mamy, warto abyś znalazła odpowiednie dla siebie wsparcie, przystępując do projektu „Przystanek Mama”.

Mamy podejrzewające depresję poporodową mogą samodzielnie wykonać krótki test, który pozwoli na zorientowanie się o swoim samopoczuciu i oceni natężenie objawów ewentualnej depresji.

Test dla Mam dostępny jest na stronie:  https://przystanekmama.copernicus.gda.pl/test-dla-mam/

Do projektu można przystąpić kontaktując się z Poradnią POZ pod nr tel 59 86 33 326 od poniedziałku do piątku w godzinach: 12.00-14.00

Uczestniczkom projektu oferowane są:

Badanie przesiewowe dotyczące ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej. W trakcie takiej wizyty położna/pielęgniarka wypełni z młodą Mamą formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, a następnie omówi wynik i w zależności od potrzeb Matki zaproponuje odpowiednią formę wsparcia.

Możliwość wypełnienia formularza w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym lub Oddziale Pediatrycznym (do 1 roku życia dziecka).

Trzy konsultacje psychologiczne w miejscu zamieszkania. W przypadku utrzymywania się objawów depresji i braku poprawy stanu psychicznego, psycholog zaleci dalsze leczenie (w ramach NFZ).

Forum informacyjno-konsultacyjne obsługiwane przez psychologa, będące miejscem, w którym Mamy mogą zadawać pytania, wymienić się̨ spostrzeżeniami, wątpliwościami, a także porozmawiać z innymi kobietami borykającymi się z problemem depresji poporodowej. Psycholog odpowiada na pytania zainteresowanych kobiet i ich rodzin oraz bliskich maksymalnie w ciągu 48 h.

Zaburzenia depresyjne po porodzie występują często. Cierpi na nie od 15 do nawet 22 procent kobiet. Przyjście na świat dziecka i podjęcie roli rodzica niesie ze sobą szeroki wachlarz emocji: radość, duma i ekscytacja to uczucia przyjemne, o których chętnie opowiadamy, ale opieka nad noworodkiem to również stres, lęk oraz poczucie utraty i żalu związane z różnymi zmianami, które towarzyszą narodzinom dziecka. Depresja może się czasem rozpocząć w okresie ciąży i trwać także po porodzie. Dlatego, często stosuje się określenie „depresja okołoporodowa”, obejmujące cały okres od poczęcia aż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Poprzedni artykułW Kopaniewie testowano system chroniący ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych
Następny artykułMieszkańcy Pomorza wykorzystali bony turystyczne o wartości blisko 18 mln zł