Reklama

Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia ubiegłego roku. Do tej pory mieszkańcy Pomorza aktywowali ich blisko 85 tys. o łącznej wartości niemal 76 mln zł. To prawie 1/3 z wszystkich przygotowanych dla nich bonów.

Polski Bon Turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością „dodatkowy” bon o takiej samej wartości. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski, nie tylko w wakacje. Można go wykorzystać także na weekendowy wyjazd. Po zmianie przepisów bony mogą też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Organizatorzy mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne i inne aktywności turystyczne oraz sportowe. W ten sposób program uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r., to nie znaczy, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy. Można bowiem opłacić bonem rezerwacje na pobyt w późniejszym terminie.

Przy użyciu bonu można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich blisko 20 tys. w całym kraju, zaś na Pomorzu niemal 2,6 tys. Rodziny z całego kraju wykorzystały do tej pory na w naszym województwie prawie 73 tys. Polskich Bonów Turystycznych. Ich wartość to blisko 52 mln zł, a więc najwięcej w kraju.

Listę podmiotów można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel.

Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Żeby zapłacić za usługę trzeba pokazać numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez Internet, albo w każdej placówce ZUS.

Poprzedni artykułW Lęborku rusza projekt „Przystanek Mama” – edukacja i profilaktyka depresji poporodowej
Następny artykuł254 tysiące masek trafi do mieszkańców powiatu lęborskiego