Reklama

Na Farmie Wiatrowej Lotnisko, zlokalizowanej w miejscowości Kopaniewo i należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, zakończyły się testy innowacyjnego systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych.

Zbudowany przez polską firmę Bioseco system monitoringu składa się ze specjalnego, autorskiego oprogramowania współpracującego z 24 kamerami HD zamontowanymi w ośmiu modułach na wieży wiatraka. Jest on w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie samoczynnie wybrać adekwatne działanie minimalizujące ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny.

Testy na Farmie Wiatrowej Lotnisko trwały sześć miesięcy. Ich celem było oszacowanie skuteczności systemu pod kątem wykrywalności ptaków lecących w różnej odległości od wiatraka oraz określenie skali przypadków, gdy zatrzymanie turbiny nastąpiłoby z powodu wykrycia obiektu innego niż ptak.

Pilotaż, w którym uczestniczyli również ornitolodzy zakończył się sukcesem. Okazało się, że skuteczność systemu jest bardzo wysoka. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 metrów od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., podobnie jak żurawi w obrębie 500 metrów od wiatraka.

Bardzo dobre rezultaty osiągnięto też w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate). Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc.  Zachęcające były też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Dzięki zastosowaniu systemu Bioseco może być ich nawet o 80 proc. mniej.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683,160 MW. Największa z nich jest Farma Wiatrowa Lotnisko, składająca się z 30 turbin o mocy 3,15 MW każda. Produkcja brutto energii elektrycznej FW Lotnisko kształtuje się na poziomie 195 000 MWh rocznie.

Poprzedni artykułMożesz pomóc spełnić marzenie 15-latka z Lęborka, który walczy z nowotworem
Następny artykułW Lęborku rusza projekt „Przystanek Mama” – edukacja i profilaktyka depresji poporodowej