fot. gdynia.pl
Reklama

W niedzielę 16 sierpnia padł rekord – 85 nowych przypadków w województwie, dziś dopisano 52 kolejne osoby z koronawirusem.

Weekend to niestety 4 nowe przypadki zakażeń u mieszkańców powiatu lęborskiego (2 z Lęborka i 2 z gminy Cewice). COVID-19 stwierdzono u 1 mężczyzny w starszym wieku, 1 mężczyzny w młodszym wieku i 2 kobiety w średnim wieku.

Aktualnie w powiecie lęborskim jest 23 aktywnych przypadków zakażenia (15 – Cewice, 5 – Lębork i 3 – Nowa Wieś Lęborska). Większość osób z wynikiem pozytywnym w naszym powiecie kojarzona jest z ogniskiem zarażeń związanym z weselem w powiecie kartuskim. Do feralnego wesela przypisano łącznie już 31 osób z różnych części Pomorza.

Wciąż rośnie liczba osób na kwarantannie. W powiecie lęborskim są to aktualnie 102 osoby: (37 – Lębork, 52 – Cewice, 9 – Nowa Wieś Lęborska, 4 – Wicko)

– Koronawirus to nie kwestia wiary, ale naukowych dowodów. Każdy ma prawo wątpić w istnienie pandemii, ale nie powinien swoim zachowaniem szkodzić osobom, które mogą ucierpieć w wyniku zakażenia – mówił kilka dni temu na antenie „Radia Gdańsk” były lekarz naczelny lęborskiego szpitala dr Damian Sendrowski. – Proszę nie wierzyć, ale proszę się stosować do zaleceń, czyli chronić tych, co wierzą. Należy nosić maseczki, zachowywać wszystkie zalecenia sanitarne i wówczas pozostaje to państwa indywidualną sprawą, bo nie będzie wpływać na życie innych ludzi. Tutaj wiara nie ma nic do rzeczy, proszę zachować dla siebie swoje przekonania, natomiast jeśli państwo będą stosowali się do zaleceń te przekonania również zostaną z drugiej strony uszanowane – dodał.

Zdaniem doktora Sendrowskiego sformułowanie „bezobjawowy koronawirus” jest nieco mylące. – Przechodzenie infekcji bezobjawowo oznacza, że organizm wygrywa na samym początku z replikującym się wirusem i nie dochodzi do objawów chorobowych. To jednak nie znaczy, że choroba się nie rozwinie w przyszłości lub nie spowoduje innych dolegliwości.

Poprzedni artykułSANEPID Lębork: przybywa zakażonych w gminie Cewice, ponad 800 nowych zakażeń w Polsce [STAN EPIDEMII 13.08.2020]
Następny artykułMieszkańcy Pomorza aktywowali ponad 46 tys. bonów turystycznych