Reklama

Ostatnia doba przyniosła nam kolejne 4 stwierdzone przypadki COVID-19 w Powiecie Lęborskim. Zakażenie koronawirusem wykryto u 2 mężczyzn w średnim wieku, 1 mężczyzny w młodym wieku oraz niemowlaka (chłopca). 3 przypadki dotyczą gminy Cewice, 1 gminy Nowa Wieś Lęborska.

Na Pomorzu dziś stwierdzono 61 nowych zakażeń, w Polsce 811.

Na dzień 13 sierpnia 2020 r. mamy na naszym terenie 19 aktywnych przypadków (13 – Cewice, 4 Lębork, 2 Nowa Wieś Lęborka).

Napięta sytuacja jest w gminie Cewice. Od wczoraj tamtejszy Urzędu Gminy jest generalnie zamknięty dla bezpośredniej obsługi interesantów. Wstęp do Urzędu mają tylko osoby rejestrujące zgony i urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz osoby po odbiór dowodu osobistego, a także rolnicy ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego. Kontakt z urzędnikami możliwy jest poprzez wideo domofon znajdujący się w przedsionku Urzędu. Osoby, które chcą wejść na teren urzędu muszą poddać się pomiarowi temperatury oraz dezynfekcji rąk i posiadać obowiązkowo maseczkę.
Dodatkowe środki ostrożności wdrożono też m.in. ośrodku zdrowia. W sklepach i punktach usługowych wzmożono egzekwowanie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Dotyczy to także transportu publicznego.

W ciągu ostatniej doby o 14 wzrosła w Lęborku liczba osób na kwarantannie. W powiecie lęborskim jest to aktualnie 71 osób: 34 – Lębork, 22 – Cewice, 10 – Nowa Wieś Lęborska, 4 – Wicko i 1 – Łeba.

Od piątku 18 powiatów będzie objętych obostrzeniami – strefami żółtymi i czerwonymi – czyli o jeden mniej niż dotychczas – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński zauważył podczas konferencji prasowej, że spośród wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie „zielonej”. Wyjaśnił również, że podział na strefy, oprócz „zielonych”, na „żółte” i „czerwone” ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji w danym powiecie.

Podkreślił, że przy początkowym ogłoszeniu tego podziału powiatów wyróżnionych jako te, z obostrzeniami było 19. Od jutra – podał Cieszyński – będzie ich 18.

Od piątku strefa czerwona obejmie powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój, które – zauważył Cieszyński – dotychczas było w strefie żółtej.

Z kolei w strefie żółtej znajdą się powiaty: pszczyński, który był w strefie czerwonej, cieszyński, wieruszowski i Żory. Ponadto, do tej strefy dołączają powiaty, które dotychczas były „zielone”, czyli: raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska, gdzie na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela.

Tym samym z listy powiatów z obostrzeniami skreślone zostały powiaty: nowosądecki, jarosławski, przemyski i Przemyśl, kępiński, oświęcimski i pińczowski.

Poprzedni artykułLiczba nowych zakażeń koronawirusem rośnie, a rząd zapewnia, że jesteśmy bezpieczni
Następny artykułRośnie liczba ujawnionych przypadków COVID-19 na Pomorzu [STAN EPIDEMII 17.08.2020]