fot. Leszek Grzenkowicz
fot. Leszek Grzenkowicz
Reklama

599 zakażeń koronawirusem potwierdzono w poniedziałek – wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia. To rekordowa liczba wykrytych jednego dnia przypadków od początku epidemii. Poniedziałek jest też trzecim dniem z rzędu z liczbą zakażeń powyżej 500. Nie ma nowych przypadków na Pomorzu.

Ponad połowa nowych zachorowań w kraju, potwierdzonych w poniedziałek, dotyczy województwa śląskiego (326 na 599). Na Pomorzu liczba potwierdzonych dotychczas zakażeń wynosi 569 (w tym 37 zgonów).

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku poinformowała, że w powiecie izolowanych jest obecnie 69 osób. Najwięcej – 35 osób, to mieszkańcy Łeby. Jest to największa liczba osób jednocześnie objętych kwarantanną w Łebie, od początku epidemii.

Większość ludzi na Śląsku choruje w takim samym stopniu, tak samo często jak gdzie indziej; na ulicy na Śląsku można czuć się bezpiecznie ale jest duże ognisko w kopalniach – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Epidemia się nie skończyła i nie skończy się szybko. Będziemy mieli ogniska, to tu, to tam, pojawiające się, najczęściej w zakładach pracy” – dodał. Pytany, czy nie odnosi wrażenia, że restrykcje zdjęto za szybko, Szumowski stwierdził, że „to jest dramatyczny wybór między jednym zagrożeniem i ryzykiem a drugim, gigantycznym – zapaści gospodarczej, która również mogłaby doprowadzić do śmierci ludzi”.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie – według stanu na 8 czerwca – na liście są 143 laboratoria.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w poniedziałek państwa do kontynuowania wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa, zauważając, że pandemia „pogarsza się” na całym świecie i nie osiągnęła jeszcze szczytu w Ameryce Środkowej.

Poprzedni artykułŚmiertelna pułapka na jeże w Nowej Wsi Lęborskiej? Wójt nie wie dlaczego zdechły, ale monitoruje sytuację
Następny artykułWiemy jak będą nazywały się nowe ronda w Lęborku. Wkrótce decyzja rady miejskiej