Reklama

W planie obrad Sesji Rady Miejskiej zaplanowanej na 3 lipca wpisano pięć uchwał dotyczących nazwania rond na terenie Lęborka. 4 z 5 rond zlokalizowanych jest w obszarze Lęborskiego Węzła Przesiadkowego.

Na zdjęciu przyszłe rondo „Generała Józefa Hallera”. Wśród propozycji znalazły się także ronda „Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, „Cichociemnych Spadochroniarzy AK”, „Ignacego Paderewskiego” i „Lecha Bądkowskiego”

Wykaz lokalizacji nowych rond, oraz krótkie przedstawienie patrona przy nadaniu nazwy.

? „Rondo Generała Józefa Hallera” – u zbiegu ulic Sienkiewicza i Dworcowej

? „Rondo Bitwy Warszawskiej 1920 roku” – u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Warszawskiej

? „Cichociemnych Spadochroniarzy AK” – w ciągu ulicy Wojska Polskiego (przy wiaduktach)

? „Rondo Ignacego Paderewskiego” – u zbiegu ulic Warszawskiej i Dworcowej

? „Rondo Lecha Bądkowskiego” – u zbiegu ulic Komuny Paryskiej, Kanałowej, Artylerzystów, Harcerzy i Lotników

? Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich od 4 października 1918 roku, komendant Legionów, od 16 marca do 2 kwietnia 1915 roku, pełniący obowiązki komendanta Legionów od 4 do 13 listopada 1916 roku, minister bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego w październiku 1939 roku, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa w 1920 roku, dowódca Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej, Generalny Inspektor Armii Ochotniczej w 1920 roku, prezes Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy w 1937 roku, Komendant Polowych Drużyn Sokolich w 1913 roku, harcmistrz, przewodniczący ZHP, prezes Komitetu PCK, działacz polityczny i społeczny, kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.

? Bitwa Warszawska zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

? Cichociemni, czyli żołnierze specjalni Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich), wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 r., z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. Pełniąc służbę w szeregach ZWZ-AK stali się elitą Polski Walczącej.

? Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita (ur. 6 listopada ?/18 listopada 1860 w Kuryłówce, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.
Od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Paderewski był absolwentem Instytutu Muzycznego (późniejszego Konserwatorium Warszawskiego). Otrzymał m.in. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.

? Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 w Toruniu. Zmarł 24 lutego 1984 roku w Gdańsku. Żołnierz kampanii wrześniowej oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, polski i kaszubski pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny, kulturalny i społeczny, regionalista, człowiek „Solidarności”. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939, był dowódcą plutonu, walczył m.in. nad Bzurą. Po klęsce przez Ukrainę i Węgry w 1940 roku przedostał się do Francji i walczył w Brygadzie Strzelców Podhalańskich, m.in. w bitwie o Narvik w 1940. Po upadku Francji przedostał się do Anglii, gdzie założył Związek Pomorski i uczestniczył w walkach Polskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym i Atlantyku. Odznaczony został m.in. za udział w bitwie o Narvik w 1940 Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (1941), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965), pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015). W tym roku przypada 100 rocznica jego urodzin

Poprzedni artykułSANEPID Lębork: w Łebie rekord liczby izolowanych, w Polsce rekordowy bilans dzienny zakażeń [STAN EPIDEMII 08.06.2020]
Następny artykułJak powstał Kościół Zbawiciela – Salvator Kirche w przedwojennym Lauenburgu