Reklama

Poniedziałek, 11 maja, przyniósł 27. ofiarę śmiertelną koronawirusa na Pomorzu – to 65-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego, który był hospitalizowany w Gdańsku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 330 nowych zakażeniach w skali kraju – w tym czterech na Pomorzu. Liczba potwierdzonych zachorowań w Polsce od początku epidemii doszła do 16326, w tym 485 na Pomorzu.

27. zgon na Pomorzu był jednocześnie 17. przypadkiem śmiertelnym w powiecie wejherowskim. To głównie skutek masowego zakażenia mieszkańców Domu Seniora Bryza w Koleczkowie. 65-letni mężczyzna, który zmarł w poniedziałek, 11 maja, był mieszkańcem powiatu wejherowskiego, ale nie wiadomo, czy miał związek z DS Bryza – nie podano na ten temat żadnej informacji.

W Lęborku nie odnotowano nowych przypadków koronawirusa. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku przekazała najnowsze dane dot. osób przebywających w kwarantannie. Odnotowano spadek – obecnie w izolacji przebywa 199 osób na terenie powiatu lęborskiego.

W związku z planami ws. łagodzenia obostrzeń analizowana jest sytuacja epidemiologiczna w kraju i zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a to warunek tego, byśmy mogli zdejmować ograniczenia – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Wciąż jesteśmy na początkowym etapie pandemii, jednak w poszczególnych krajach sytuacja epidemiczna jest mocno zróżnicowana – twierdzi epidemiolog, dr Paweł Grzesiowski. Według niego Polska pod względem epidemiologicznym wobec innych krajów jest opóźniona o miesiąc lub dwa, bo skutecznie wprowadziliśmy kwarantannę narodową.

Jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w Polsce, to mielibyśmy już tendencje spadkową – ocenił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował jednocześnie, że pierwszy raz w ciągu doby udało się wykonać 23,4 tys. testów.

Brytyjski premier Boris Johnson przedstawił w niedzielę wieczorem plan stopniowego i warunkowego znoszenia w Anglii ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa.

Poprzedni artykułWraca normalność w lęborskim szpitalu. Wkrótce zabiegi planowe i rehabilitacja
Następny artykułNowe przystanki kolejowe na Pomorzu. Jeden w pobliżu Lęborka