Reklama

W Województwie Pomorskim powstanie 14 nowych przystanków kolejowych. Najbliższym Lęborka będzie przystanek Runowo. Ma on zostać wybudowany na linii 202 (Lębork – Słupsk) pomiędzy istniejącymi przystankami Pogorzelice i Potęgowo.

Starania o utworzenie przystanku kolejowego Runowo na trasie kolejowej nr 202 trwają co najmniej od kilku lat. Znajdowałby się na granicy powiatów lęborskiego i słupskiego – gmin Nowa Wieś Lęborska oraz Potęgowo. Zabiegają o niego mieszkańcy oraz samorządowcy – w 2018 roku Dawid Litwin Wójt Gminy Potęgowo podpisał list Intencyjny z Ryszardem Wittke – Wójtem Nowej Wsi Lęborskiej. W liście zadeklarowano podjęcie wspólnych działań na rzecz powstania przystanku. W koncepcji technicznej modernizacji linii kolejowej nr 202 pojawiła się plansza przystanku kolejowego RUNOWO. Pozytywną opinię dla przystanku do PKP wystosował także Marszałek Województwa Pomorskiego.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury: „200 nowych przystanków kolejowych w całej Polsce, z czego 14 w Pomorskiem ma ułatwić korzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne. Dzięki przystankom podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Program umożliwia niedużym polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych. Wpisuje się w proces odmrażania polskiej gospodarki, ponieważ inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu.”

W ciągu pięciu lat powstanie 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. Przystanki mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne. Nowy program zapowiedzieli 7 maja 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Za kwotę 1 mld zł zamierzamy budować nowe przystanki kolejowe, odbudować te, które od lat nie istnieją oraz wydłużać perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Jest to kolejna odsłona walki naszego rządu z wykluczeniem komunikacyjnym. Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inspirację do realizacji tego programu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W województwie pomorskim w ramach Programu wybudowanych zostanie 14 przystanków:

  • Nowe przystanki/zmiany lokalizacji: Gdańsk Osowa-Północ, Runowo, Gdynia Mały Kack, Osowa II w rejonie Barniewic, Łąg Południowy (budowa peronów), Szałamaje (budowa peronów); Czarna Woda, Gdańsk Park Maszynowa, Gdynia Orłowo;
  • Odbudowa 3 przystanków: Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Nowe Szkoty, Gdańsk Zaspa Towarowa;
  • Poprawa dostępności 1 przystanku: Czersk;
  • Wydłużenie/przebudowa peronów: Królewo Malborskie.
https://www.facebook.com/andrzejduda/videos/1113761338980087/
Poprzedni artykułSANEPID Lębork: w izolacji jest już mniej niż 200 osób [STAN EPIDEMII 11.05.2020]
Następny artykułBrak zakażonych w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Lęborku. Wkrótce kolejne badania