Dom Pomocy Społecznej w Lęborku / fot. RJP
Dom Pomocy Społecznej w Lęborku / fot. RJP
Reklama

W Lęborku rozpoczęło się kompleksowe badanie pensjonariuszy oraz pracowników Domów Pomocy Społecznej w kierunku koronawirusa SARS-COV-2. Jak wskazują eksperci, mieszkańcy tych placówek są 40 razy bardziej narażeni na zakażenie i 42 razy bardziej narażeni na śmierć.

Informację o rozpoczęciu badań, na spotkaniu Starosty Lęborskiego z samorządowcami z powiatu lęborskiego, przedstawił Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Zbigniew Barański.

Zespół wymazowy pobrał już próbki u wszystkich pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Stryjewskiego w Lęborku (na zdjęciu), trwa oczekiwanie na wyniki. W ciągu najbliższych dni, zbadani zostaną także podopieczni DPS 2 przy ul. Wojska Polskiego oraz prywatnego Domu Seniora „Magnolia”.

Na terenie powiatu lęborskiego funkcjonują dwa domy pomocy społecznej prowadzone przez samorząd, w których łącznie przebywa około 150 mieszkańców. Dodatkowo ponad 90 osób stanowi personel obu placówek.

– Niedoszacowane statystyki rozwoju pandemii w Polsce pokazują, że osoby przebywające w placówkach całodobowych są ok. 40 razy bardziej narażone na zakażenie i 42 razy bardziej narażone na śmierć niż inni obywatele. W tym kontekście należy uznać działania Rządu na obecnym etapie za niewystarczające. Jeśli nie pojawią się kolejne działania, to grozi nam powtórzenie tragedii, która wydarzyła się i dzieje się w krajach Europy Zachodniej – ostrzegają eksperci.

Nawet połowa ofiar śmiertelnych koronawirusa w krajach Europy Zachodniej to pacjenci domów opieki – wynika z raportu The London School of Economics and Political Science – LSE.

Poprzedni artykułNowe terminy rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim na rok akademicki 2020/2021
Następny artykułSANEPID Lębork: powtórne testy zarażonych z powiatu lęborskiego [STAN EPIDEMII 07.05.2020]