Reklama

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował we wtorek 28.04 rano o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem, wykrytym wśród mieszkańców powiatu lęborskiego. Wynik pozytywny testu otrzymał mężczyzna w średnim wieku, objęty kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, mieszkaniec Łeby.

To drugi przypadek infekcji patogenem zdiagnozowany w powiecie lęborskim, o pierwszym – 30-letnim mężczyźnie z gminy Nowa Wieś Lęborska – dowiedzieliśmy się w niedzielę.

Według dzisiejszego raportu, po raz pierwszy od kilku dni wzrosła liczba osób przebywających w kwarantannie w powiecie lęborskim. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku poinformowała, że izolowanych jest obecnie 158 osób, najwięcej bo 85 w Lęborku.

Dziś poinformowano o dwóch kolejnych zgonach na Pomorzu (w sumie 7), nowe zakażenia wykryto u 35 osób z terenu województwa – 19 osób powiat wejherowski, 10 osób miasto Gdańsk, 2 osoby miasto Gdynia 2 osoby powiat gdański, 1 osoba powiat lęborski, 1 osoba powiat tczewski. Liczba potwierdzonych przypadków w województwie pomorskim wynosi obecnie 392. Ponad setka osób wyzdrowiała.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 187 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie badania laboratoryjne potwierdziły dotąd koronawirusa u 12 089 osób w całym kraju, z których 570 zmarło, a 2 655 wyzdrowiało. Hospitalizowanych jest obecnie 2934 pacjentów, objęte kwarantanną są 82 643 osoby. Resort podał też, że objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 18 394 osoby.

Na koronawirusa przebadano dotąd 297 tys. 859 próbek; 286 tys. 098 z nich dało wynik negatywny, a 11 tys. 761 pozytywny – przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 7,2 tys. testów.

W Ministerstwie Zdrowia toczą się prace legislacyjne, by osoby, najprawdopodobniej w 12. dobie kwarantanny, mogły przyjechać własnym autem na „drive thru”, gdzie będzie pobrany wymaz do badania – powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem, mogą już teraz skorzystać z centrów uruchomionych w Gdyni oraz w Gdańsku.

WIĘCEJ: Od poniedziałku bezpłatny test na koronawirusa bez wysiadania z samochodu w Gdańsku >>

Na całym świecie jest już w sumie ponad 3 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano prawie 210 tys. zgonów. Poza Europą Zachodnią i USA epidemia Covid-19 szybko rozwija się w Europie Wschodniej, szczególnie w Rosji – wynika z najnowszych danych WHO.

Poprzedni artykułNocna ewakuacja domu seniora w Koleczkowie. Kilkadziesiąt osób zarażonych koronawirusem
Następny artykułLębork nie przekazał spisu wyborców Poczcie Polskiej. Zapytaliśmy także inne gminy