Jak się okazało koronawirus może być powodem wprowadzenia tymczasowego zakazu wstępu do lasu
Jak się okazało koronawirus może być powodem wprowadzenia tymczasowego zakazu wstępu do lasu
Reklama

Od 20 kwietnia zniesiony jest ogólny zakaz przemieszczania się. Oznacza to, że dozwolone jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, np. chodzenie na spacery, bieganie, czy jazda na rowerze. Od dzisiaj bez ryzyka mandatu od policji czy nie daj Boże Sanepidu można wejść do lasu, parku czy pojechać do Łeby na plażę. W sklepach zakupy jednocześnie zrobi więcej klientów, a w kościołach pomodli się o wiele więcej wiernych.


Do 50 zwiększony został limit uczestników pogrzebu. W weekendy w godzinach 10-12 zlikwidowano też „zakupy dla seniorów”. Z domu bez opieki rodziców będą mogły wejść dzieci powyżej 13 roku życia. Nadal powszechnym jest obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Wykaz zmian w przepisach od 20 kwietnia 2020:

ℹ Zniesiony zostaje ogólny zakaz przemieszczania się. Dozwolone jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, np. chodzenie na spacery, bieganie, czy jazda na rowerze. Do tej pory możliwość korzystania z tych aktywności budziła liczne wątpliwości

ℹ Otwarty zostaje wstęp do lasów i parków oraz plaż. Nadal zamknięte pozostają place zabaw.

ℹ Więcej osób może uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. w mszach. Do tej pory limitem było pięć osób (nie licząc osób sprawujących kult, np. księży) . Od poniedziałku obowiązuje zasada, że w obrzędzie może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 mkw. pomieszczenia, w którym się on odbywa.

ℹ W pogrzebach może uczestniczyć do 50 osób (nie licząc osób sprawujących kult religijny i pracowników zakładu pogrzebowego). Do tej pory limit ten wynosił pięć osób. Cmentarz w Lęborku jest otwarty.

ℹ Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Do tej pory wszyscy niepełnoletni nie mogli sami wychodzić z domów

ℹ Więcej osób może robić zakupy w tym samym czasie. W mniejszych sklepach (do 100 mkw. powierzchni) od poniedziałku obowiązuje limit czterech klientów na jedną kasę (do tej pory było to trzech klientów). Inaczej wyglądają zasady dotyczące większych sklepów. Tam, podobnie jak w kościołach, może przebywać jedna osoba na każde 15 mkw. powierzchni.

ℹ „Godziny dla seniorów”, czyli możliwość robienia zakupów wyłącznie przez osoby powyżej 65. roku życia między 10 a 12, obowiązują tylko od poniedziałku do piątku (do tej pory obowiązywały we wszystkie dni tygodnia).

Poprzedni artykułGigant odzieżowy z Pomorza wyposaży Domy Opieki Społecznej w maski ochronne
Następny artykułSANEPID Lębork: brak wykrytych zarażonych w powiecie, rekordowy przyrost w kraju [STAN EPIDEMII 20.04.2020]