Reklama

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku udzieliła naszej redakcji informacji dotyczącej ilości próbek pobranych od mieszkańców powiatu lęborskiego, które zostały przebadane w kierunku obecności koronawirusa. Nie potwierdzono wśród nich zakażenia patogenem.

W dniach od 12 marca do 17 kwietnia br. wykonano badania w kierunku obecności wirusa SARS-COV-2 u 93 osób z terenu powiatu lęborskiego – informuje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

CZYTAJ TAKŻE: Pomorze na szarym końcu, jeśli chodzi o testowanie osób w kierunku zakażenia koronawirusem >>

Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców powiatu, taka ilość wykonanych testów, oznacza że jesteśmy sporo poniżej średniej wojewódzkiej oraz krajowej.

Średnia dla powiatu lęborskiego

  • 93 testy : 66 tys. mieszkańców = 1 test na 710 osób

Średnia dla Pomorza: 

  • 7813 testów : 2 mln 333 tys. mieszkańców = 1 test na 299 osób

Średnia dla Polski:

  • 179 tys. testów : 38 mln 411 tys. mieszkańców = 1 test na 215 osób

Wskazuje to na związek między małą liczbą wykonanych testów, a statystyczną wykrywalnością zakażeń koronawirusem. Może też tłumaczyć, dlaczego powiat lęborski pozostaje białą plamą na mapie przypadków zachorowań w województwie pomorskim. Sytuacja jest tym bardziej zaskakująca, że sąsiedni powiat wejherowski jest na drugim miejscu (po Gdańsku) w województwie, pod względem wykrytych zakażeń.

W województwie pomorskim wirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest 7 osób na 100 tys. ludności. To najniższy wynik w kraju – wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Obecnie liczba zdiagnozowanych zachorowań wynosi 185, z czego 28 osób wyzdrowiało, a dwie zmarły.

WIĘCEJ: Mniej zakażeń koronawirusem na Pomorzu, to złudny efekt małej liczby testów? >>

W piątek 17.04 Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku przekazała informację, że 284 osoby na terenie powiatu pozostają w kwarantannie.

Poprzedni artykułStudenci charytatywnie zaopatrują lęborskie służby w środki ochrony osobistej
Następny artykułSamorząd województwa uruchamia specjalną stronę dla pomorskich firm