Reklama

Prawie dwie setki przyłbic ochronnych wykonała w warunkach domowych na drukarkach 3D trójka studentów: Inga Wasilewska, Jakub Rezmer i Michał Fic z Lęborka, Maszewa i Charbrowa.

100 przyłbic trafiło już do szpitala w Lęborku, a swoją partię środków ochrony otrzymali też policjanci w Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, i strażacy ochotnicy z Łeby i Nowej Wsi Lęborskiej. W kolejce czeka OSP Cewice, OSP Lębork i Komenda Państwowej Straży Pożarnej. Do tych miejsc przyłbice mają trafić na dniach.

Całodobowa produkcja trwa dalej. Na sześciu drukarkach 3D studenci wykonują przyłbice mające rekomendację Czeskiego Ministerstwa Zdrowia – model Prus RC3. Mają one zabezpieczyć lekarzy, pielęgniarki czy ratowników przed bezpośrednim kontaktem z drobnoustrojami, np. wirusami.

Jak wygląda produkcja przyłbic w warunkach domowych. Trwa praktycznie cała dobę.

– Niestety nie jest to tak, że drukarka to magiczne pudełko, z której wyjmujemy gotowy produkt. Chłopaki wstają w nocy, żeby zdjąć i wstawić nowe wydruki na drukarkach – mówi jedna inicjatorek akcji Inga Wasilewska. – Zdjęcie wydruku z drukarki to dopiero początek. Trzeba je wyszlifować od środka, żeby mieć pewność, że pracownikom szpitala nie będzie nic uwierać. Dalej usuwamy nitki („włoski” z filamentu), które tworzą się podczas druku. Kartoniki na zdjęciu to 20kg filamentu otrzymanego od gminy Wicko w ramach wsparcia. Następnie tniemy gumkę z dziurkami na odpowiednią długość i zakładamy na przyłbice. Wycięte uprzednio przez firmę folię w kształt szybki wciskamy na górną część (podstawkę), zakładamy doły. Dalej szybki czyścimy ściereczką z izopropanolem, by nie było smug powstałych podczas wycinania i żeby widoczność była jak najlepsza. Potem tniemy wydrukowane karteczki z opisem dezynfekcji i wymienionymi sponsorami, wkładamy je razem z przyłbicami do dużych woreczków strunowych i gotowe! Tak wygląda cały proces, przy takiej ilości jaką robimy, zajmuje to naprawdę dużo czasu, ale nie żałujemy – cieszymy się, że możemy pomóc. Jeżeli dzięki temu zmniejszymy przyszłą ilość ewentualnych zakażeń w powiecie chociażby o jedno, to było warto.

By wykonać kilkaset przyłbic (docelowa dzienna produkcja ma wynieść ok. 40 sztuk) potrzebne są środki na materiały m.in. materiał PETG – podstawa każdej przyłbicy, folia PET, gumki, woreczki, rękawiczki jednorazowe i inne.

Na zakup tych materiałów prowadzona jest wciąż zbiórka ▶ https://zrzutka.pl/jjxpvn

Kontakt do organizatorów tel.: 505 213 561 lub e-mail: [email protected]