Reklama

Na Pomorzu trzy laboratoria wykonują badania w kierunku koronawirusa. Właśnie rusza czwarte, czyli Invicta. Mimo to, wciąż za mało potencjalnie zakażonych ma pobierane wymazy, a czas oczekiwania na wynik z laboratorium WSSE wynosi 6-7 dni. Do tej pory w województwie wykonano 2274 testy z czego w powiecie lęborskim 24.

W Polsce do 2 kwietnia 2020 r. potwierdzono 2692 przypadki choroby COVID-19 (stan na godz. 16.30), a w województwie pomorskim na koronawirusa zachorowało 68 osób. To jeden z najmniejszych wyników w kraju, spowodowany prawdopodobnie zbyt małą liczbą wykonywanych testów.

Do 31 marca kwarantanną domową objętych było 782 mieszkańców województwa pomorskiego (na ponad 2,3 mln ludności). Dla porównania na Śląsku było to 3568 (na 4,5 mln mieszkańców), a na Mazowszu – 16 928 (na 5,4 mln mieszkańców) osób. W tym czasie w Polsce kwarantanna obejmowała 106 525 osób. Ponadto, zbadano wymazy pobrane od 51 419 pacjentów, z czego COVID-19 potwierdzono u 2311, co stanowi 4,5 proc. badań. Na Pomorzu do 31 marca potwierdzono 54 zakażenia koronawirusem

– Niestety, te dane pokazują jasno, że liczba wykonywanych na Pomorzu badań plasuje się zdecydowanie poniżej średniej krajowej w stosunku do liczby ludności – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Mam nadzieję, że uruchomienie kolejnych, tym razem prywatnych laboratoriów, przyczyni się do zwiększenia liczby wykonywanych badań i skrócenia czasu oczekiwania na wynik. Bardzo niepokojące jest to, że niektórzy mieszkańcy województwa muszą, jak donoszą między innymi trójmiejskie media, czekać na wyniki nawet 7 dni. W tym czasie, nieświadomie, mogą niestety zarażać najbliższych – dodaje Kapała-Sokalska.

Prywatne Laboratorium Medyczne Bruss Grupa Alab, które działa od 1 kwietnia, w pierwszym dniu, wykonywało 52 testy w kierunku koronawiusa, z czego 5 było pozytywnych. Placówka na razie jest w stanie wykonać od 200 do 400 testów na dobę. W maju Bruss planuje zwiększyć przepustowość do 800 testów na dobę. Próbki są przyjmowane tylko i wyłącznie od pomorskich szpitali, które zapłacą za badania ze środków przeznaczonych na ten cel przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt jednego badania wynosi ok. 400 zł.

– W obecnym stanie prawnym wykonane badania laboratoryjne z NFZ mogą rozliczyć tylko Szpitale Pomorskie – tłumaczy dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk. – Niestety Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia tego nie umożliwiają, mimo ewidentnych potrzeb. Ponadto, pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafiają do wszystkich szpitali. Możliwości wykonywania badań przez laboratoria WSSE i UCK są zbyt małe, co powoduje wydłużanie się czasu do otrzymania wyników. Taka sytuacja prowadzi do ich czasowego zamknięcia z powodu konieczności kwarantanny personelu i dekontaminacji pomieszczeń – dodaje Jędrzejczyk.

W województwie pomorskim w marcu wymazy badały dwa laboratoria. Od 3 marca działało tylko Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, które do 1 kwietnia do godz. 20.00 przebadało łącznie 2054 próbki, z czego 56 było pozytywnych. Na dobę przeprowadzano ok. 160-170 analiz. Natomiast od 19 marca funkcjonuje drugie laboratorium w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, które w ciągu doby jest w stanie wykonać do 70 testów. Jednak ze względu na okresowy brak odczynników i wykonywanie testów metodą ręczną badają obecnie ok. 40-50 próbek na dobę, głównie z UCK i na zlecenie WSSE.

Dla przykładu w województwie pomorskim do 31 marca wykonano testy w kierunku SARS-Cov-2 u 1 892 osób, docierając tym samym do 8 na 10 tys. mieszkańców województwa. W stosunku do całej Polski jest to niemal dwukrotnie mniejsza liczba wykonanych badań (do 31 marca wykonano 51 419 badań, obejmując nimi 13 na 10 tys. mieszkańców kraju). W rezultacie na Pomorzu wydłużony jest czas oczekiwania na wynik testu laboratoryjnego, a liczba wykrytych przypadków COVID-19 może znacząco różnić się od rzeczywistej liczby chorych.

Prywatne laboratorium Invicta od 2 kwietnia ma rozpocząć badania w kierunku koronawirusa. Laboratorium docelowo może przebadać do półtora tysiąca próbek na dobę. Ma zamówionych 48 tys. testów, na razie otrzymało 5 tys. To jedno z największych laboratoriów genetycznych w województwie pomorskim, które dysponuje odpowiednim sprzętem i wykwalifikowanym personelem.  

W tzw. szpitalach marszałkowskich do 30 marca było 470 podejrzeń zakażenia koronawirusem. Najwięcej w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (295 podejrzeń, 247 wysłanych próbek, 9 wyników pozytywnych), Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (44 podejrzenia, 44 wysłane próbki do badań, 1 wynik pozytywny) oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (38 podejrzenia, 36 wysłanych próbek, wszystkie wyniki negatywne). Najmniej zaś, gdyż po 1 próbce, zbadano z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku i Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, wyniki były negatywne. Co niepokojące, na 389 zbadanych próbek tylko w przypadku 47, czyli 12 proc., wynik był w ciągu 24 godzin. Ponadto, w okresie od 25 do 30 marca najwięcej podejrzeń zakażenia SARS-CoV-2 było 27 marca, aż 87.

Z informacji uzyskanych od szpitali wynika, że w ciągu doby mogłyby wykonać 219 testów. – Byłaby to wystarczająca liczba dla samych szpitali. Oznaczałoby to, że laboratoria byłby samowystarczalne, nawet gdyby zapotrzebowanie na testy wzrosło od 50 do 80 proc. – komentuje Jędrzejczyk. Badania mogłyby być wykonywane przez diagnostów laboratoryjnych, którzy pracują w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (Szpitale Pomorskie), Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku. Szpitale te dysponują 2,7 tys. zestawami służącymi do pobierania wymazów. Problemem jest na razie brak testów na rynku. Niestety laboratoria obecnie nie mogą ich zamówić, zgłosiły jedynie zapotrzebowanie (na razie zapotrzebowanie na 1000 szt. – Słupsk i Kościerzyna). Ponadto, jedno z laboratoriów w Kościerzynie czeka na zakup sprzętu przeznaczonego do diagnostyki SARS-CoV-2, na razie aparatura ta jest testowana.