Reklama

Stowarzyszenie Niebieski Skarb z Lęborka, zapytało rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, co sprawia, że maluchy są dla nich bohaterami każdego dnia… Drobne sprawy, które mogą wydawać nam się najbardziej błahe. Gdy w grę wchodzi autyzm, potrzeba wiele zrozumienia. Chociaż wideo powstało w roku 2019, nic nie straciło ze swojej aktualności.

https://www.facebook.com/niebieskiskarb/videos/2634642293218608/

Autyzm jest zaburzeniem, które objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Według statystyk dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD), obchodzony 2 kwietnia, został ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem jego obchodów jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem.

Stowarzyszenie Niebieski Skarb od kilku lat organizuje w powiecie lęborskim obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w trakcie których odbywa się wiele związanych z tym wydarzeń m.in marsz ulicami miasta oraz ogólnopolska konferencja naukowa. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa, zaplanowane działania zostały odwołane lub przesunięte na inny termin.

Terapia osób dotkniętych autyzmem jest bardzo kosztowna. Niestety bezpłatna oferta służby zdrowia i innych podmiotów jest dalece niewystarczająca. Dlatego mocno zabiegamy by jako stowarzyszenie oferować pomoc 365 dni w roku. Zebrana suma z 1% i pozyskiwane z innych miejsc środki finansowe pozwalają na zabezpieczenie najważniejszych potrzeb – mówi Emilia Wolska, wiceprezes Niebieskiego Skarbu.

Nadal trwa organizowana od kilku lat kampania społeczna pn. Niebiescy Bohaterowie, mająca na celu zwiększenie świadomości o autyzmie oraz zbieranie środków na terapię dzieci w tym z 1%. Przekazując swój procent podatku (KRS: 0000470550) lub wpłacając drobną darowiznę, można wspomóc podopiecznych stowarzyszenia.

www.niebiescybohaterowie.pl – to strona internetowa dedykowana kampanii. Można na niej zobaczyć zdjęcia i przeczytać krótki opis każdego Bohatera. Oprócz zbiórki 1% dla Stowarzyszenia, można także przekazać wsparcie na konkretne dziecko, a także dokonać wpłaty on-line szybkim przelewem bankowym.

W rozliczeniu podatku wpisz nr KRS: 0000470550
i wspieraj Niebieskich Bohaterów

Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” zawiązało się w 2013 roku z inicjatywy rodziców, terapeutów i pedagogów. Jego celem jest pomoc osobom autystycznym i z zaburzeniami pokrewnymi w zakresie edukacji, wychowania, wypoczynku, ochrony zdrowia czy pomocy społecznej. Dofinansowuje rodzicom profesjonalną terapię dla dzieci, prowadzi grupę wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci „Niebieska Dłoń”, organizuje bezpłatne prelekcje, szkolenia, spotkania ze specjalistami z zakresu autyzmu. Popularyzuje wiedzę o autyzmie poprzez m.in. lekcje o autyzmie w szkołach i przedszkolach, biblioteczkę książek specjalistycznych czy organizację co roku w kwietniu dużego wydarzenia – Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Więcej o działalności stowarzyszenia można przeczytać na www.niebieskiskarb.pl/sprawozdania