Nowy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej
Nowy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej
Reklama

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział w czwartek, że od 16 kwietnia zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Tłumaczył, że noszenie maseczek lub chustek ograniczy rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

„Od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To na dzień dzisiejszy, gdy już coraz więcej jest osób chorych w Polsce, czasami bezobjawowo, pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki i chustki na twarzy, ale innych przed nami. W związku z tym od przyszłego czwartku taki obowiązek będzie dla wszystkich w przestrzeni publicznej” – zapowiedział Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił też, że przechodząc do nowej rzeczywistości należy cały czas zachowywać środki ostrożności, które będą minimalizować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

PORADNIK – JAK USZYĆ WŁASNĄ MASKĘ NA TWARZ

Akcję wyposażania mieszkańców w maski na twarz przeprowadzono w gminie Wicko – samorząd zamówił 2000 sztuk, kolejne w ramach społecznej akcji przygotowuje także Sołectwo Łebieniec – KGW Łabędź. Dystrybucję koordynują druhowie OSP oraz sołtysi.

Więcej w artykule: Mieszkańcy gminy Wicko otrzymają maski ochronne >>

Gmina Cewice organizuje akcję szycia masek ochronnych dla mieszkańców. Obecnie poszukiwani są wolontariusze posiadający niezbędne fachowe umiejętności szycia na maszynie. Wójt Gminy Cewice zadeklarował, że samorząd dostarczy materiał niezbędny do produkcji masek. Osoby zainteresowane wsparcie akcji, powinny kontaktować się z Urzędem Gminy – tel. 59 861 34 82

Więcej w artykule: W gminie Cewice będą szyli maski dla mieszkańców >>

O potrzebie stosowania masek pisaliśmy na portalu przywołując apel gdańskiej lekarki, która gorąca zachęca do zabezpieczania twarzy.

Więcej w artykule: Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki! To apel gdańskiej lekarki >>

Mogą zaistnieć sytuacje, w których powszechne noszenie masek spowolni rozwój epidemii, ale na razie należy je przeznaczyć przede wszystkim dla personelu medycznego – powiedział w piątek dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan.

ŹRÓDŁOPAP
Poprzedni artykułObowiązkowe zakrywanie twarzy od 16.04 i przedłużony reżim antywirusowy. Rząd aktualizuje narzucony rygor
Następny artykułPrzy lęborskim szpitalu stoi już namiot do segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19