Osoba pełna muzycznej pasji na mocnym naukowym fundamencie, do tego pamiętająca o swoim rodzinnym mi
Reklama

W sobotę 29 lutego w Lęborku Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu Niebieski Skarb zorganizowało rodziców dzieci z autyzmem i nauczycieli kilkugodzinne warsztaty pt. „Muzykoterapia dzieci ze spektrum autyzmu – stymulacja umiejętności komunikacyjnych”.

Z pasją i na promocyjnych warunkach poprowadziła je mieszkająca i pracująca dziś na terenie Dolnego Śląska, ceniona specjalistka muzykoterapii Natalia Bury (z domu Chomiczewska) z Music Care Natalia Bury Korzystając z zawodowego pobytu na Pomorzu odwiedziła swoje rodzinne miasto, by podzielić się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem

„Zanim wiedziałam, czym jest muzykoterapia, wiedziałam, że moją pasją jest muzyka. Wszystko zaczęło się oczywiście w szkole na lekcjach muzyki, a chęć grania i rozwijania swoich pasji mogłam zrealizować w … kościele, w którym znalazłam swoje pierwsze zespoły” – piszę w zakładce „o mnie” na swojej stronie internetowej www.musiccare.com.pl Natalia Bury. „Niedługo potem rozwijałam już dziecięcą scholę, ucząc małe dzieci śpiewu i gry. Tu pojawiły się pierwsze przebłyski. Okazało się, że nieśmiałe dzieci w otoczeniu muzyki i instrumentów otwierały się na świat, ale przede wszystkim zyskiwały poczucie własnej wartości.” Warto do tego dodać, że pierwszym nauczycielem gry i śpiewu był Andrzej Łakocki, a maturę w LO I p. Natalia pisała jako jedyna w szkole z Historii Muzyki.
„Podczas studiów pedagogicznych we Wrocławiu trafiłam do chóru współpracującego z gwiazdami takimi jak Zbigniew Wodecki i Piotr Rubik. Koncertowałam długi czas. Spotkałam wtedy wielu fantastycznych muzyków, przy których mogłam się rozwijać. Dodatkowo, z racji studiów, poznawałam wspaniałych pedagogów i psychologów. Okazało się, że te dwa, wydawałoby się odległe sobie, środowiska mają podobne do moich wnioski. Muzyka to ważne i silne narzędzie, które pomaga pracować na głębokich relacjach. Może wspierać, umacniać, uczyć… Zainteresowałam się zatem efektami muzykowania. Szukałam, czerpałam, krążyłam wokół nurtującego zagadnienia, aż w końcu napisałam pracę magisterską na ten temat. Tym sposobem zagłębiłam się w to jeszcze bardziej.”

Pani Natalia Bury ukończyła m.in. Pedagogikę na Uniwersytecie Wrocławskim i muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na co dzień pracuje w gabinecie muzykoterapii we Wrocławiu oraz z osobami upośledzonymi umysłowo w ośrodku w Namysłowie. Nie zapomina o swoich korzeniach i kiedy może odwiedza swój Lębork ?