Reklama

Trema jest nieodłącznym elementem publicznego występu, który można polubić niezależnie od tego, czy jest to koncert muzyczny, prezentacja, wykład itp. Jeśli nie polubić, to oswoić – zmniejszyć towarzyszący mu lęk i nie dać się sparaliżować. Jednak trema może być siłą napędową takiego wystąpienia.

Słynny śpiewak operowy Caruso powiedział kiedyś, że artysta, który chwali się, że nigdy nie odczuwa tremy, nie jest artystą – jest kłamcą. Niemal wszyscy ludzie czują jakiś stopień napięcia przed publicznym wystąpieniem.

20 listopada br. odbył się cykliczny koncert pt. „Walczmy z tremą”. Na scenie lęborskiej Szkoły Muzycznej zadebiutowali uczniowie klas pierwszych.

W koncercie wystąpiło łącznie 29 uczniów grających na niemal wszystkich instrumentach, na których prowadzona jest nauka gry. Najliczniejsza była klasa gitary. Młodzi artyści dzielnie radzili sobie z tremą towarzyszącą ich prezentacjom. Na twarzach widać było skupienie i ulgę po zakończeniu swojego występu. Przedstawiony repertuar obejmował zarówno utwory klasyczne jak i rozrywkowe.

Uczniowie zostali doskonale przygotowani przez swoich nauczycieli, którzy wspierali ich podczas występu. Dodatkowym atutem była również bardzo liczna obecność ich rodziców.

Koncert prowadził Grzegorz Piwar.

Tekst nadesłał Wojciech Siedlik, zdjęcia pochodzą z archiwum PSM.