Reklama

9 kwietnia w sali audiowizualnej ZSMI w Lęborku odbyło się otwarte spotkanie informacyjne o autyzmie. Zostało zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska oraz starosty lęborskiego.

Przedstawiciele SPOA, Leszek Bartoszewski i Anita Czarniecka koordynatorzy programu „Zrozumieć Autyzm” przyjechali do Lęborka by opowiedzieć o problemach osób autystycznych, ich rodzin i innych zagadnieniach związanych z tym zjawiskiem, które staje się coraz większym problemem w Polsce i na Pomorzu.

Koordynatorzy ze SPOA zaprezentowali program „Zrozumieć Autyzm”, który realizują od zeszłego roku, m.in. w województwie pomorskim. W ramach tego programu w miesiącach listopadzie i grudniu grupa pedagogów, nauczycieli z terenu Powiatu Lęborskiego (15 osób) uczestniczyła w 40-godzinnym szkoleniu dla profesjonalistów w Wejherowie.

Na  spotkanie Starostwo zaprosiło osoby zawodowo zajmujące się osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – lekarzy, nauczycieli, terapeutów, rodziców i inne osoby, których ta problematyka interesuje. Iwona Łoczewska Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku przedstawiła krótką statystykę nt. autyzmu w powiecie lęborskim. Niepokoją tendencje zwyżkowe. Poradnia w roku 2011 orzekła 10 takich przypadków, w 2012 wydała już 18 orzeczeń o autyzmie.

Frekwencja była bardzo wysoka, na spotkanie przybyło ok. 100 osób z całego powiatu lęborskiego. Organizatorzy dla uczestników spotkania przygotowali książeczki „Apteczka pierwszej pomocy”, vademecum wiedzy dla rodziców autystycznych dzieci.

– Problem zaburzeń ze spektrum autyzmu się nasila, u coraz większej liczby dzieci orzeka się to zaburzenie. Nie należy stać biernie. Odzew uczestników, a przede wszystkim rodziców był bardzo pozytywny, jeszcze w kwietniu powinno dojść do pierwszego spotkania rodziców dotkniętych tych problemem, którzy chcą połączyć siły w formalnej organizacji – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, radna powiatu lęborskiego, która prowadziła wtorkowe spotkanie.

Przedstawiciele stowarzyszenia publicznie zadeklarowali jesienią tego roku przeprowadzenie warsztatów dla rodziców dzieci chorych na autyzm. Na naszym terenie będzie to zupełna nowość, bardzo zresztą oczekiwana przez rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Na pomorzu jest już ok. 14.000 osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu i w tylu rodzinach istnieje ten problem. W Polsce ponad 350.000 osób cierpi na to zaburzenie neurologiczne. W Stanach Zjednoczonych 1 na 88 dzieci rodzi się z autyzmem, w Polsce mówi się o 1 na 100 dzieci.

Galeria

[nggallery id=222]

fot. Sławomir Łukaszuk