Reklama

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” wraz z gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają na spektakl  „NIL – historia bohatera”. Przedstawienie związane z przypadającą w tym roku 60. rocznicą śmierci bohaterskiego generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” odbędzie się we wtorek 9 kwietnia w Sali kinowej LCK „Fregata”. Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Utwory muzyczne w wykonaniu czwórki wokalistów z grupy teatralnej „Eksperyment” (Weroniki Very Korthals, Krzysztofa Rogockiego, Krzysztofa Majdy i Dawida Życzko) będą przeplatane krótkimi sekwencjami nagrań aktorów (z Teatru Miniatura: Jadwigi Sankowskiej, Magdaleny Żulińskiej, Wiolety Karpowicz i Jacka Majoka) cytujących wypowiedzi ludzi, którzy znali generała Fieldorfa osobiście – m. in. jego dawnego towarzysza broni, żony oraz córki. W rolę swego rodzaju konferansjera, zapowiadającego poszczególne piosenki, przybliżającego tło historyczne prezentowanych wydarzeń czy recytującego fragmenty wybranych wierszy, wcieli się aktor Krzysztof Bartoszewicz.

August Emil Fieldorf, ps. Nil

Autorem tekstów piosenek przygotowanych po części specjalnie z okazji 60. rocznicy śmierci generała, jest Tomasz Pohl, kompozycji i aranżacji – Cezary Paciorek, a wizualizacji towarzyszących spektaklowi – Wojciech Ostrowski. Nad całością pieczę sprawuje (jako scenarzysta i reżyser jednocześnie) Wojciech Rybakowski. Premiera spektaklu miała miejsce w Gdańsku 22 stycznia bieżącego roku.

Organizatorem spektaklu jest pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN oraz Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Lęborka i Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku.

August Emil Fieldorf, ps. „Nil”

(20 marca 1895 r. – 24 lutego 1953 r.)

W 1914 r. jako ochotnik zgłasza się do I Brygady Legionów, walczy także w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym zawodowy oficer Wojska Polskiego. Bierze udział w kampanii polskiej 1939 r. Zostaje internowany na granicy słowackiej podczas próby przedostania się na Zachód. Ostatecznie udaje mu się zbiec i trafić do Francji. Po jej kapitulacji wiosną 1940 r. przybywa do Anglii, a stamtąd ostatecznie powraca jako emisariusz do okupowanej Polski we wrześniu 1940 r.

Podejmuje działalność konspiracyjną początkowo w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej. W sierpniu 1942 r. obejmuje dowództwo nad Kedywem (Kierownictwem Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej – to właśnie Fieldorf wydaje m. in. rozkaz likwidacji dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski, Franza Kutscherę.

Wiosną 1944 r. współtworzy głęboko zakonspirowaną organizację „Niepodległość” („Nie”), która ma przygotować struktury części Armii Krajowej do kontynuowania działalności konspiracyjnej w warunkach spodziewanej okupacji sowieckiej. W październiku 1944 r. zostaje zastępcą gen. Leopolda Okulickiego, Komendanta Głównego Armii Krajowej.

W marcu 1945 r. aresztowany pod fałszywym nazwiskiem przez NKWD i  zesłany do pracy  na Ural, skąd powraca do kraju w 1947 r. W 1948 r., w związku z ogłoszoną amnestią, ujawnia swoją prawdziwą tożsamość. Zostaje aresztowany w 1950 r. Po procesie opierającym się na sfingowanych dowodach zostaje skazany na śmierć przez powieszenie.

Wyrok zostaje wykonany 24 lutego 1953 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Poprzedni artykułPhoto Day 4.0 w Lęborku
Następny artykułPogoń powalczy z silną Kaszubią