Reklama

Dzieci i młodzież ucząca się języka kaszubskiego w Zespole Szkół w Leśnicach, odwiedziła kolejny, piękny i niezwykle ciekawy zakątek Kaszub.

W sobotę 29 września b.r., grupa pięćdziesięciorga uczniów wraz z nauczycielkami prowadzącymi w szkole naukę języka kaszubskiego –  p. Anettą Treder, p. Renatą Guzek i p. Marzeną Maszota, wybrała się do Szymbarku. A, że przepiękna aura dopisała, tym bardziej radosny i interesujący był to wyjazd. Dzieci z podziwem oglądały najdłuższą (do 2010r.) deskę świata. Ku miłemu zaskoczeniu pani przewodnik odśpiewały chóralnie „Kaszubskie nuty”, a następnie obejrzały i poznały historię Domu Sybiraka.

fot. Anetta Treder

Miały także okazję zobaczyć jakimi pociągami i w jakich nieludzkich warunkach przewożeni byli Polacy zesłani na Syberię. Wstrząsającym przeżyciem okazało się zwiedzanie Bunkra Gryfa Pomorskiego, gdzie po zgaszeniu świateł w dwuminutowym podziemnym seansie słychać było i czuć odgłosy… wojny. Niecodzienne wrażenie zrobił także na uczniach Dom do góry nogami – symbol naszego pełnego sprzeczności świata, z którego wychodzili oni dość niepewnym krokiem, ale za to z uśmiechem na ustach – a taki widok jest bezcenny.

Ponadto dzieci miały okazję skosztować potrawy z regionalnej kuchni kaszubskiej, kupić wyroby rękodzieła z kaszubskim wzornictwem i cieszyć się pięknem malowniczych kaszubskich krajobrazów. Końcowym etapem wycieczki stała się modlitwa w jeszcze jednym zabytku na Szlaku Architektury Drewnianej – niewielkim kościółku św. Wojciecha z 1782 r., którego ściany i dachy (nawa i prezbiterium mają odrębne zadaszenie) są kryte gontem, a zakrystia jest murowana. Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń około godziny 15 wszyscy w dobrym nastroju udali się w drogę powrotną do domu.

Anetta Treder

Galeria

[nggallery id=166]

fot. Anetta Treder