Reklama

W tym roku w Łebie po raz kolejny trwa akcja rozdawania piasku z plaży. Władze miasta uznały, że surowca jest tak dużo, że nie warto nawet pobierać za niego opłaty. Piasek może zarać każdy zainteresowany.

Jedyną opłatą jaką ponosi się przy pozyskiwaniu piasku to koszt 82 zł za znaczek skarbowy, przy złożeniu pisma do Urzędu Morskiego. Dotyczy to tylko i wyłącznie poboru większej ilości piasku, np. wywrotki. Przy poborze mniejszych ilości piasku np przyczepki itp. nie jest wymagane żadne pozwolenie. Należy jedynie zgłosić parkingowym cel swojej wizyty na plaży.

fot. archiwum

– Fakt jest taki, że piasku mamy w nadmiarze, gdyż naturalnie przesypywany jest poprzez wiatr ze Słowińskiego Parku Narodowego z wydm – mówi Paweł Dąbrowski z Urzędu Miasta w Łebie – Przedostaje się on do kanału, co powoduje koszt ciągłego pogłębiania wejścia do portu. –

W zeszłym roku największy transport piasku zorganizowała uczelnia z Białej Podlaskiej. Problemem dla odbiorców z dalszych zakątków naszego kraju jest wysoki koszt transportu.

Piasek w Łebie jest wyjątkowy, bardzo drobny, jasny i krystaliczny. Polskie nadbałtyckie plaże, uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie.