Reklama

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku organizuje 4 i 5 sierpnia ostatnie spotkania informacyjne dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S6. Dodatkowe terminy wyznaczono z uwagi na społeczny sprzeciw, wobec planów przyjęcia w regionie lęborskim wariantu południowego.

W połowie lipca Komitet Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w Warszawie, z uwagi na liczne protesty mieszkańców i wniosek lęborskich samorządowców, odroczył podjęcie decyzji o przebiegu trasy oraz zalecił dokonanie dodatkowych konsultacji społecznych. Dopiero po przeanalizowaniu wyników tych spotkań, zostanie rozstrzygnięty przebieg Trasy Kaszubskiej na odcinku Lębork – Obwodnica Trójmiasta.

x/ graf. DHV POLSKA
Którędy za kilka lat będziemy jeździć do Trójmiasta? / graf. DHV POLSKA

Głównym powodem ostatnich protestów, które odbiły się głośnym echem w regionie, a w konsekwencji w Warszawie, były plany wyburzeń. Wariant południowy zakłada 126 wyburzeń, natomiast północny ponad dwa razy mniej, bo 52. Oprócz budynków mieszkalnych, szlak południowy wymagałby zniszczenia zakładów produkcyjnych i usługowych. Ich właściciele nawet po otrzymaniu rekompensaty mieliby małe szanse na wznowienie działalności. Jednocześnie lęborscy leśnicy przestrzegają, że budowa drogi na południe od miasta wiązałaby się z wycinką prawie 25ha lasu, czyli kilkunastu tysięcy drzew. Oznaczałoby to potworne spustoszenie wzgórz okalających Lębork i migrację zwierząt pozbawionych naturalnego schronienia. Wersja północna oprócz tego że mniej szkodliwa dla środowiska, byłaby także ulgą dla zakorkowanego w sezonie centrum Lęborka, przez które przejeżdża większość turystów odwiedzających Łebę.

Krzysztof Wojcieszak, dyrektor Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Słupsku, na prośbę senatora Kazimierza Kleiny (od początku zwolennik trasy północnej), sporządził analizę obu wariantów. Na łamach Dziennika Bałtyckiego Wojcieszak przekonuje, że GDDKiA przygotowała wariant północny w taki sposób, aby móc go z góry odrzucić. Zapewnia także, iż wariant ten można w odpowiedni sposób zmodyfikować, aby stał się najmniej inwazyjnym dla regionu. Właśnie z uwagi na nadmierne wydłużenie tej wersji przebiegu drogi S6, jest ona o 100 mln złotych droższa od wariantu południowego.

Gdyby nie protesty organizowane przez Zenona Gleske, który zwrócił uwagę mieszkańców na planowane liczne wyburzenia w wariancie południowym, prawdopodobnie dzisiaj byłoby za późno na jakiekolwiek dyskusje. Lęborscy samorządowcy wciąż unikają jednoznacznej deklaracji, który wariant popierają. Dlatego na zbliżających się spotkaniach, argumenty powinny zostać jeszcze raz jasno przedstawione, tak aby mieszkańcy mieli pełen obraz sytuacji. Pamiętajmy: absens carens!

Spotkanie informacyjne dla mieszkańców Lęborka odbędzie się w dniu 4 sierpnia o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 3. Mieszkańcy gminy Nowa Wieś spotkają się w dniu 5 sierpnia o godz. 17:00 w budynku „Podkowa” w Mostach przy ul. Kwiatowej 26. Konferencje przeprowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Dodatkowe materiały o planowanej trasie można znaleźć na stronie www.lebork-chwaszczyno-s6.dhv.pl. Obszerny artykuł na temat obu wariantów ukazał się w Dzienniku Bałtyckim.